Jeśli chcesz, aby w ogrodzie zakwitły piękne kwiaty, najpierw musisz pozbyć się chwastów. Czasami potrzebujemy coś zostawić za sobą, aby zrobić miejsce na to, co nowe. Nie jest to jednak prosty proces ze względu na mechanizm przywiązywania się przez ego do osób, miejsc czy rzeczy.

Ludzie często tkwią przez długi czas w jednym miejscu bojąc się pozwolić czemuś odejść. Jadąc wczoraj pociągiem z Poznania do Gdańska wymyśliłem zaskakująco prosty i skuteczny sposób na uwalnianie się od emocji, które wciąż się Ciebie trzymają nawet jeśli jesteś gotów, aby je z siebie wyrzucić raz na zawsze.

Jeśli jeszcze nie poradziłeś sobie ze swoim emocjonalnym przywiązaniem do rzeczy lub osoby, którą chcesz odpuścić, usilne próby zapomnienia mogą nie przynieść rezultatu. Emocje i tak będą wracać.

Proces uwalniania wymaga poświęcenia Twojej uwagi. Zamiast uciekać od powracających myśli zaproś je do siebie. Skoncentruj się na tym co ciągle wraca aby ostatecznie uwolnić emocje, obrazy i dialogi wewnętrzne przypominające Ci o tym, o czym tak bardzo chcesz zapomnieć.

Wczoraj wieczorem jechałem pociągiem z Poznania do Gdańska, gdzie nagrywałem wywiad z Wojciechem Syrockim. Lubię podróżować. Mimo, że jazda samochodem w dłuższą trasę sprawia mi ogromną przyjemność, niemalże tak samo uwielbiam jeździć pociągiem. Mogę wtedy przez całą drogę skupić się na przemyślenie spraw, które są dla mnie ważne. I gdy tak wczoraj stojąc na tyle ostatniego wagonu patrzyłem jak wszystko się oddala, przypomniała mi się niedawno przeprowadzona sesja coachingowa.

Młody chłopak poprosił mnie o pomoc w uwolnieniu ciągle powracających myśli o jego byłej dziewczynie – wcześniej miał plany spędzić z nią resztę życia, ale z pewnych powodów nie było to możliwe. W dużym skrócie opiszę Ci co zrobiliśmy.

Na pierwszym etapie istotne dla niego było zadanie sobie pytania – co dokładnie dawał mi ten związek? Jakie potrzeby były realizowane? Czego dokładnie teraz mi brakuje? Bliskości, partnerstwa, poczucia bezpieczeństwa? Jak w inny sposób mogę zadbać o realizację tych wartości?

Tagi: przeszłość, uwolnienie, emocje, rozstanie.