Pracując nad coraz większą ilością projektów, po raz kolejny przekonałem się, że zgrany i zorganizowany zespół może osiągać naprawdę wiele. Wspólna pasja, wizja i cel sprawiają, że praca po wiele godzin dziennie jest ogromnym wyzwaniem. Z drugiej zaś strony stanowi ogromne źródło satysfakcji i dumy, gdy widać efekty wspólnej pracy.

Aby jednak osiągać takie wyniki niezbędny jest nam zespół z prawdziwego zdarzenia. Jak więc stworzyć drużynę, która będzie w stanie sprawnie funkcjonować i wytrzyma „burze”, które prędzej czy później pojawią się na horyzoncie? Dzieląc się z wami obserwacjami i doświadczeniem skoncentruje się na opisaniu kilkunastu cech i działań, które mogą wam pomóc.

Zanim zaczniesz budować zespół, warto byś poświęcił chwilę i zastanowił się, kogo tak naprawdę szukasz oraz jakie cechy powinny wchodzić w skład Twojej drużyny. Jak można przeczytać w wielu książkach i opracowaniach na temat budowania zespołu, idealny team stanowi połączenie: zaangażowania, kreatywności, różnorodności, współpracy a także lidera z krwi i kości, który będzie w stanie zapanować nad tak różnymi temperamentami.

Zatem przywódcą należy się urodzić, czy wystarczy opanować pewne zachowania i umiejętności, które sprawią, że się nim staniemy? To pytanie do dziś dla wielu badaczy jest pytaniem pozbawionym jednoznacznej odpowiedzi. Predyspozycje oraz potencjał do bycia przywódcą widoczny jest u niektórych osób bardziej – oczywiście, jak w każdej innej dziedzinie. Na szczęście mieszanka różnorodnych cech, zachowań oraz indywidualny sposób postrzegania świata sprawiają, że każdy z nas posiada w sobie potencjał do rozwoju tych umiejętności. O jakich umiejętnościach mowa? Badania prowadzone na całym świecie pokazały, że kluczem do budowania potencjału przywódczego są cztery następujące cechy:

Wytrwałość, która opiera się głównie na zaangażowaniu i dążeniu do wcześniej wyznaczonego celu. To także determinacja, która sprawia, że „rasowy” lider jest w stanie zaangażować się w dane przedsięwzięcie w sposób ponadprzeciętny. Rezygnując niekiedy z przyjemności w krótkim okresie czasu na rzecz realizacji powierzonych mu zadań. Cecha ta także ułatwia mu radzenie sobie z wyzwaniami, które często pojawiają się na jego drodze.


Odwaga
rozumiana jako świadome przyjmowanie odpowiedzialności za podejmowane decyzję oraz działania, które nie zawsze mogą zostać zrealizowanie z pozytywnym efektem. Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach nietypowych, wymagających elastyczności. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to także cecha pozwalająca nam „wejść” w nieznane, celem poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań. W pewnym sensie jest to opuszczania strefy komfortu i szukania na nieznanym dotychczas obszarze.