Po kilku wpisach o pracy i kosztach życia w RPA postanowiłam iść o krok dalej. Załóżmy więc, że decyzja jest już podjęta, umowa o pracę podpisana i z paroma walizkami lądujecie w Johannesburgu (albo w Kapsztadzie, jeśli macie więcej szczęścia…).

Firma zapewnia zakwaterowanie przez pierwszy miesiąc albo dwa. Co dalej? Dalej trzeba będzie znaleźć odpowiednie mieszkanie. Jest to o tyle istotne, że zadanie to nie ominie nikogo nawet jeśli firma pokrywa koszty, bo przez pierwszy miesiąc lub dwa zapewne ulokuje swój nowy „nabytek” w hotelu. Choć notka pisana na przykładzie Johannesburga, podobne zasady obowiązują w innych miejscach w RPA. Co więc należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o wybór mieszkania czy dzielnicy?


1) Budżet

To oczywiście najbardziej oczywista sprawa. Im niższy – tym więcej czasu trzeba poświęcić na poszukiwania i wybór odpowiedniego zakwaterowania. 4-5 tys randów/miesiąc pozwoli na zamieszkanie w domu dzielonym z kimś innym. To zazwyczaj dobra opcja dla młodych ludzi. Domy w RPA są duże, więc raczej nie będziecie sobie wchodzić w drogę jeśli tego nie chcecie. Większość młodych ekspatów których znam wybiera tę opcje. Oczywiście im wyższa ktota, tym lepsze warunki. Generalnie w powyższej kwocie mieszczą się wszelkie rachunki (woda, prąd, ochrona). Czasem wliczone jest sprzątanie oraz pakiet telewizji satelitarnej DSTV. Internet na ogół jest płatny dodatkowo.
Jeśli chcecie mieszkać samodzielnie, to małe, nieumeblowane mieszkanie (sypialnia + salon) w niewielkim strzeżonym kompleksie mieszkalnym można wynająć za ok 5 – 6 tys rand. Opłata będzie zawierać podstawowe media (w tym ryczałt za zużycie prądu).

Większe mieszkanie, także nieumeblowane (2-3 sypialnie + salon) będzie kosztować 8-10 tysięcy randów/ miesiąc.
Niewielki dom (dzielnica z ochroną poza centrum) to wydatek ok. 15 tysięcy randów/miesiąc, w przypadku domu podstawowe media nie zawsze są wliczone, warto się więc upewnić.
Jeśli chcecie mieszkać w typowo „ekspackich” dzielnicach Johannesburga typu Sandton, Daifern, Bryanston, Fourways Gardens czy Kyalami do powyższych cen należy dodać 30% a nawet 50%

Planując wydatki należy wziąć pod uwagę koszty ogrzewania w zimie. W zależności od rodzaju domu czy mieszkania (bardziej lub mniej nasłonecznione, większe lub mniejsze okna) na pewno przez trzy miesiące trzeba się będzie dogrzewać grzejnikiem. Przez ten okres wydatki na prąd mogą wzrosnąć o jakieś 2 tys. randów/ miesiąc.

2) Lokalizacja

Johannesburg posiada sieć połączonych ze sobą autostrad – N1, N3 i N12 to obwodnica. Z południa na północ przecina ją M1, a z centrum na wschód M2. Życie ekspatów toczy się zazwyczaj w północnych częściach Johannesburga w okolicach N1 i N3 (zarówno wschód jak i zachód) oraz po zachodniej stronie M1, choć kilka dobrych dzielnic znajduje się też na południu w okolicach N12 (np. Alberton).

Tagi: mieszkanie, RPA, koszty, budżet.