Studiować co roku w innym miejscu? Jeździć na wymiany? Brać udział w międzynarodowych projektach? Uczestniczyć w wolontariatach w kraju i za granicą? Dzięki krajowym i międzynarodowym projektom dzisiaj my, studenci mamy wiele możliwości rozwoju. Jak je wykorzystać? O tym dzisiaj na blogu.

Dostaję od Was, czytelników coraz więcej mejli z pytaniami – jak spędzić Gap Year, jak zorganizować wyjazd na Erasmusa albo na wolontariat. W dzisiejszym wpisie chciałabym przybliżyć Wam możliwości, z których może skorzystać każdy student. Niektóre projekty skierowane są także do osób, które skończyły już edukację.

Pierwsza możliwość wyjazdowo-edukacyjna, którą opiszę skierowana jest do uczniów liceów. Wielokrotnie wspomniałam na blogu, że będąc w liceum wyjechałam na dwumiesięczną wymianę do Francji, która zmieniła moje życie. Jeśli jesteś uczniem liceum, między 15 a 18 rokiem życia oferta AFS jest właśnie dla Ciebie :)
Na stronie AFS Global Citizens Poland możecie przeczytać, że „AFS Intercultural Programs, czyli programy międzynarodowe AFS (początkowo American Field Service) jest największą na świecie organizacją zajmującą się wymianami młodzieżowymi, w których uczniowie lub wolontariusze biorą udział w projektach wymian międzykulturowych. Czas trwania wymian wynosi od 14 dni do 12 miesięcy. AFS jest pozarządową organizacja non-profit, która swoją działalność opiera przede wszystkim na wolontariacie. Jej celem jest umożliwienie poznawania innych kultur. W AFS promuje zasadę, że w ten sposób można stworzyć najlepszą podstawę do wzajemnego zrozumienia się różnych narodów. Pierwszoplanowym, długoterminowym celem AFS jest pokój na świecie.”

W Polsce AFS istnieje od listopada 2012 roku. Wcześniej przez wiele lat w organizowaniu wymian pośredniczyła Fundacja im. ks. Siemaszki z Krakowa. Udział w takiej wymianie pozwala na naukę języka, poznanie kultury kraju goszczącęgo, zawarcie nowych znajomości, przyjaźni. To także sposób na rozwinięcie kompetencji międzykulturowych, nauczenia się otwartości na świat, na Innych.

AFS daje również możliwość goszczenia zagranicznego ucznia. Moi rodzice przez sześć miesięcy gościli uczennicę z Niemiec i było to bardzo ciekawe i wzbogacające doświadczenie. Jeśli chcielibyście „zaprosić świat do swojego domu” również zajrzyjcie na stronę AFS POL. We wrześniu przyjedzie do Polski kolejna grupa uczniów z trzech kontynentów (między innymi z Argentyny, Turcji i Włoch) i to właśnie dzięki otwartym sercom rodzin goszczących ci młodzi ludzie mają szansę na poznanie kultury naszego kraju i nauczenie się języka polskiego :)

Tagi: studenci, wymiany, wolontariat, projekty, podróże..