Góry Izerskie to pasmo niezbyt wysokie o łagodnych wierzchowinach, co sprzyja rozwojowi torfowisk wysokogórskich z bogatymi, często unikatowymi roślinami. Po stronie polskiej istnieją tu dwa rezerwaty przyrodnicze: Torfowiska Doliny Izery i Krokusy w Górzyńcu. Góry te są atrakcyjne przez cały rok, to ciekawe tereny dla uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego.

Pierwszego dnia ich odkrywania zdobywałem najwyższe szczyty na Wysokim Grzbiecie, na czele z kulminacją w Wysokiej Kopie, co opisałem wcześniej tutaj. Drugi dzień ich poznawania przeznaczyłem na spacer dolinny, żeby dotrzeć do samego ich serca, a mianowicie na Halę Izerską. To tu wedle opowieści turystów można najlepiej poczuć niezwykły, spokojny klimat Izerów.

marekowczarz.pl

Polana Jakuszycka

Wycieczkę rozpocząłem na Polanie Jakuszyckiej, gdzie łatwo dojechać z pobliskiej Szklarskiej Poręby. To miejsce znane z racji zawodów w biegach narciarskich, na co pozwala specyficzny mikroklimat, który sprzyja długiemu zaleganiu śniegu – utrzymuje się on przeciętnie 156 dni w ciągu roku. Stoi tu warta odwiedzenia restauracja usytuowana w budynku dawnego schroniska Katzensteinbaude. Na parkingu nieopodal rozpocząłem swoją pętlę, jako że miał to być ostatni dzień pobytu w Sudetach Zachodnich, nie miała być ona zbyt długa. Z Przełęczy Szklarskiej wybiega tu droga do schroniska Orle, która jest przez długie odcinki tak idealnie prosta, że czułem się chwilami jakbym szedł pasem startowym lotniska. Szybko, ale monotonnie doszedłem do schroniska Orle.

marekowczarz.pl

Schronisko Orle

Stacja turystyczna Orle, to bardzo ciekawy i historyczny obiekt, prowadzi ją obecnie bardzo pozytywnie nastawiony do świata gospodarz, który opowiedział mi dzieje tego miejsca i przedstawił pomysły jakie tu realizuje. Stacja to pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie Carlsthal. W skład schroniska wchodzi dawna leśniczówka, a obecnie bufet (z niewielką wystawą prezentującą przedmioty z okolicy, pochodzące sprzed 1945 roku) oraz dwie przedwojenne strażnice, z których jedna pełni funkcję części noclegowej schroniska. Na miejscu nieistniejącej już XIX-wiecznej gospody urządzony jest nieoficjalny parking. Miejsce jest bardzo przyjazne na dłuższy wypoczynek, jako baza wypadowa w Góry Izerskie.

Tagi: Góry Izerskie, torfowiska, wędrówka, góry, schronisko Orle, .