Dotarłem do ciekawej informacji o planach TPN. Jak się okazuje, nie tylko TANAP szykuje zmiany, o czym już pisałem wcześniej tutaj. Tatrzański Park Narodowy przygotowuje prawdziwą rewolucje na tatrzańskich szlakach, a właściwie przy wejściu na nie. Mają się tam pojawić automatyczne bramki, a bilety będzie można kupować także przez internet. Całkowicie zautomatyzowana ma być także obsługa parkingu na Palenicy Białczańskiej, skąd turyści wyruszają nad Morskie Oko.

Szymon Ziobrowski z TPN powiedział – „To nie żadna rewolucja. Od wielu lat zastanawiamy się jak usprawnić system wpuszczania turystów na tatrzańskie szlaki. Zastanawialiśmy się nad systemem sprzedaży przez SMS, ale okazał się on zbyt drogi.”

Pomysł automatycznych bramek nie jest nowy, ale teraz ponownie władze parku nad nim się zastanawiają. Miałby to być podobny system, jak te funkcjonujące na wyciągach narciarskich. Jest to jednak bardziej skomplikowane. Tatrzański Park jest spory i ma wiele wejść. Dodatkowo obowiązują różne rodzaje biletów wstępu. Poza normalnymi i ulgowymi, są też kilkudniowe i tygodniowe. Na dodatek mieszkańcy gmin sąsiadujących z TPN zwolnieni są z opłat za wstępu na teren parku. Na razie więc nie wiadomo, jak ten system będzie wyglądał.

„Rozmawiamy z kilkoma partnerami i jest to na bardzo wstępnym etapie” – zastrzega Ziobrowski.

Tagi: Tatry, Tatrzański Park Narodowy, zmiany, bilety.