Świadomy rozwój to rozwój osobisty, który opiera się na samoświadomości, czyli autentycznej znajomości samego siebie. Na czym dokładnie polega ścieżka świadomego rozwoju i jak na nią wejść?

Pozwól, że na początku wyjaśnię Ci, czym świadomy rozwój NIE jest.

Z pewnością nie jest to ślepe podążanie za społecznymi schematami, nakazami i zwyczajami. Nie rozwijasz się w sposób świadomy, gdy podążasz utartymi szlakami, nie poświęcając ani chwili na przemyślenie własnego szlaku.

Nie rozwijasz się świadomie również, gdy ślepo wspinasz się po szczeblach kariery, bo gdzieś usłyszałeś, że w życiu ważny jest sukces i sława. Gdy unikasz konfrontacji z własnym strachem, uciekając w okłamywanie siebie i wmawianie sobie nieprawdy. Gdy jeździsz na szkolenia po to, aby zdobyć kolejne certyfikaty, nie mając nawet pojęcia, czy te umiejętności w ogóle przydadzą Ci się w życiu. Jeśli rozwój opiera się na ignorancji, fałszywych przesłankach, robieniu tego co robi masa, wtedy marnujemy czas na podążanie ścieżkami, które prowadzą nas donikąd.

Czym JEST świadomy rozwój.

Świadomy rozwój to rozwój oparty na poznawaniu prawdy. Prawdy o sobie, o sposobie funkcjonowania naszego mózgu i umysłu, o otaczającym nas świecie.

Niektórym zajmuje lata, aby zrozumieć pewne ważne lekcje wynikające z osobistych, życiowych doświadczeń. Potrzebują popełnić dziesiątki, a nawet setki błędów w świecie biznesu czy relacji, aby osiągnąć poziom satysfakcji, który ich zadowala. Ogromna ilość „przeszkadzaczy“ na drodze rozwoju sprawia, że zachodzi on w ślimaczym tempie.

Problem w tym, że ludzie albo nie wierzą w metody zmiany osobistej, albo są zbyt leniwi, aby je zastosować. Media kreują świat, w którym możesz mieć wszystko czego pragniesz od zaraz, jak tylko kupisz nowy szampon, samochód albo napój owocowy. To absurd, przez który ludzie unikają jakiegokolwiek wysiłku. A jeśli nie wkładasz wysiłku w osobisty rozwój, nie spodziewaj się realnych efektów w najbliższym czasie.