Nikt z nas nie planuje konfliktów, zwłaszcza takich w których emocje biorą górę, a my przestajemy nad sobą panować. Niestety, wielu takich sytuacji nie da się uniknąć. Przyjrzyjmy się zatem, jak sobie z tym poradzić.

Konflikt, który potrafi niszczyć nasze relacje jest zjawiskiem, przed którym nie zawsze da się uciec. Różnica wartości, przekonań, a także indywidualny sposób postrzegania świata, mogą prowadzić do awantur a nawet większych starć.

Zapewne nieraz w Twoim życiu miała miejsce sytuacja, w której to początkowa wymiana zdań przeradzała się w „bitwę na noże”. Niestety wielu z nas ma potrzebę udowodnienia, że jego racja jest lepsza, co często przejawia się chęcią wygrania bez względu na cenę jaką przyjdzie później zapłacić.

Bez wątpienia najwięcej konfliktów powstaje na skutej złej komunikacji. O tym jak ją poprawić, możesz przeczytać w artykule: jak poprawić swoją komunikację.

Co zrobić gdy pojawia się konflikt?

Jedno jest pewne, nie warto czekać aż z drobnych napięć przejdziemy do burzliwej wymiany zdań. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, warto byś wiedział jak się zachować. Oto kilka rad, które mogą pomóc Ci w załagodzeniu konfliktu:

- nie pozwól, by emocje podejmowały za Ciebie decyzje, ochłoń zanim zaczniesz dyskusję,
- jasno wytłumacz na czym Ci zależy i co chcesz osiągnąć, przy okazji pytając o to samo druga osobę,
- nie krytykuj swojego rozmówcy,
- okaż empatię i zacznij słuchać co ma Ci do powiedzenia druga osoba.

Warto też porzucić strategię ja wygrywam, ty przegrywasz, gdyż nie prowadzi ona do rozwiązania konfliktu, a jedynie odkłada go w czasie.

Tagi: konflikt, kłótnia, nieporozumienie, zgoda.