Gibraltar kojarzony z charakterystyczną szarą skałą, którą starożytni Grecy nazywali jednym ze Słupów Heraklesa. Obecnie owa wyraźnie wyodrębniona warstwa skorupy ziemskiej jest kojarzona głównie z jej niezwykłymi mieszkańcami. Nie ma ani odrobiny przesady mówiąc o fenomenie jakim są magoty wiodące sielskie życie w tym miejscu, bowiem są to jedyne małpy, które występują na wolności w całej Europie.

Gibraltar to 6,5 km² Wielkiej Brytanii na Półwyspie Iberyjskim. Zawiłe losy tego terenu sprawiły że od początku XVIII wieku stał się wieczystą kolonią wyspiarzy. Aktualnie nosi miano terytorium zamorskiego. Hiszpanom niezwykle ciężko przyszła akceptacja utraty tak cennego miejsca.

Jego mieszkańcy to m. in. Anglicy, Hiszpanie, Żydzi, Portugalczycy, Włosi, Maltańczycy. Oficjalnie urzędowym językiem jest angielski, jednak można spotkać osoby posługujące się llanito, który jest swoistą mieszanką angielskiego z dialektem andaluzyjskim. Niektórzy z tej społeczności sami siebie nazywają Llanitos. Warto wspomnieć, że odpowiada im obecny status prawny, czego dowodem są przeprowadzane w przeszłości referenda, w których opowiedzieli się za dalszą przynależnością do Wielkiej Brytanii.

kreatywnieoswiecie.pl

Powszechne zainteresowanie wzbudzają magoty żyjące na Skale. Działają jak magnes na turystów z różnych zakątków, których nie są w stanie zrazić opowieści na temat ich zachowania, a naprawdę potrafią płatać figle. Jeśli taki osobnik zostanie zdenerwowany, wcale nie zamierza ukrywać swojego niezadowolenia.

kreatywnieoswiecie.pl

Tagi: Gibraltar, małpy, magoty, Półwysep Iberyjski.