Czy pozytywne myślenie poprzez afirmację to wspaniałe narzędzie motywacji i wewnętrznego wzmocnienia, czy ogłupiająca technika wmawiania sobie czegoś, co nie jest prawdą? I jedno i drugie. Z tego artykułu dowiesz się jak nie wpaść w pułapkę pozytywnego myślenia.

Afirmacja to pozytywne zdania/ stwierdzenia, które powtarzane wielokrotnie mają być narzędziem zmiany myślenia i stanu emocjonalnego.

To programowanie umysłu w celu utworzenia lepszego, bardziej pozytywnego sposobu patrzenia na świat.

Uważaj na pułapkę

Gdy stosujesz przypadkowe afirmacje jako plaster na własne problemy (mając nadzieję na to, że one same znikną zakryte afirmacją) nie tylko się rozczarujesz, ale nawet oddalisz od rozwiązania tych problemów.

Będziesz powtarzał w swojej głowie zdania, które niewiele dla Ciebie znaczą, lub w które wcale nie wierzysz. Mówiąc do siebie bez końca „Jestem cudowny” gdy wcale tego nie czujesz nie sprawi, że nagle w to uwierzysz. To tylko odwróci Twoją uwagę od istoty problemu i odciągnie Cię od prawdziwej, skutecznej pracy nad sobą.

Wymuszanie na sobie pozytywnego myślenia nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem dla męczących nas destruktywnych myśli i nieprzyjemnych emocji. Bezmyślne wmawianie sobie ciągle tych samych afirmacji to głupota.

Jedyną dobrą drogą do pozbycia się mentalnych przeszkód jest włączenie myślenia i zanurzenie się w nasze wewnętrzne strachy. Tylko wtedy możemy je naprawdę je zrozumieć, a co za tym idzie – uwolnić się od nich.

Tagi: afirmacja, stan emocjonalny, pozytywne myślenie, pułapka.