To, jak na co dzień wygląda nasze życie, jest często spuścizną po rodzicach i wypadkową garści losowych wydarzeń lub spotkań z ludźmi. Na czym polega świadome projektowanie własnego stylu życia?

Pojęcie „lifestyle design” (projektowanie stylu życia) po raz pierwszy zostało użyte przez Tima Ferrissa w książce „4-godzinny tydzień pracy“. Pamiętam, że czytając fragment na ten temat w mojej głowie pojawiła się myśl: „Świetny, prosty i użyteczny sposób na uczynienie naszego życia wyjątkową przygodą“. Nadal tak uważam.

Pomyśl teraz, jak chcesz żyć za kilka lat od teraz? Jak chcesz zarabiać na życie, co chcesz robić po pracy, jakich ludzi chcesz mieć wokół siebie? Gdzie chcesz mieszkać, gdzie chcesz jeździć na wakacje? Jakim pasjom chcesz się oddawać, jakich umiejętności chcesz się nauczyć?

Ważne, aby odpowiedzi na te pytania były faktycznie Twoje. Zwykle ludzie odpowiadają schematami, które były im wpajane przez lata. Kariera, dom, samochód, rodzinka. Projektowanie stylu życia to podejmowanie się świadomych działań, które mają na celu stworzenia szczęśliwego, niezależnego, zbilansowanego życia.

To wyjście ze schematu nudnego i rutynowego życia, które zostało nam wpojone w szkołach i za pomocą mediów. To projektowanie własnego życia zamiast pozwalania na to, aby społeczeństwo je projektowało za Ciebie. To budowanie interesującego, niekonwencjonalnego życia, w którym garściami czerpiesz z tego, co umożliwia Ci nasza planeta.