Tyle się mówi o “polskim narzekaniu”. Że to niby taka nasza narodowa cecha i że nigdzie na świecie tak nie ma. Cóż, ja nie znam wszystkich innych narodowości na tym świecie, więc nie mam prawa się z nimi porównywać i mówić, że “takie coś to tylko w Polsce”.

Ale w narzekaniu Polaków szczerze nienawidzę jednego. Narzekania na Polskę. Właśnie tego, że niektórzy ludzie dają sobie prawo oceniania, że “tylko w Polsce jest tak beznadziejnie”. Jakby byli w każdym innym kraju na świecie i mieli nie wiadomo jakie porównanie. Mam ochotę wysłać każdą taką osobę na długie “wakacje” np. do jakiegoś biednego kraju afrykańskiego gdzie życie wygląda ZUPEŁNIE inaczej niż u nas. Nie będę się rozpisywać o tym, jak jest np. w niektórych biedniejszych rejonach Nigerii, gdzie całe rodziny nie mają pracy i naprawdę nie mają tam co do garnka włożyć. Nawet prąd jest towarem deficytowym, nie mówiąc już o internecie. A to ludzie tacy jak my, mają dokładnie takie same potrzeby, nie mówię tu o jakichś afrykańskich plemionach żyjących w lepiankach. Ale i do lepianek warto zajrzeć, ogólnie polecam czasami obejrzeć sobie “Kobietę na krańcu świata”, można docenić kulturę w jakiej się żyje.

Polska jest cywilizowanym krajem, w którym mamy dostęp do wielu wygód, których na co dzień nie doceniamy, bo nie bierzemy nawet pod uwagę tego, że moglibyśmy ich nie mieć. Zapomina się, że są na tym świecie dziesiątki państw, które nawet w połowie nie są tak rozwinięte jak nasza “biedna i zła” Polska. Mało kto widzi to, jak dobrze Polska poradziła sobie z kryzysem gospodarczym. Narzeka się na polski rząd, ale nie widzi się tego, jakie afery polityczne są w innych krajach. Nie widzi się tego, jak kryzys dotknął inne państwa.

Tagi: Polska, Polacy, opinie, narzekanie.