Ile godzin dziennie poświęcasz na to, aby czuć się bardziej wartościowym człowiekiem? Większość ludzi poświęca całe swoje życie inwestując swoją energię w coś, co jest typowo syzyfową pracą. W budowanie poczucia własnej wartości na podstawie czynników zewnętrznych.

Zakupy, kursy językowe, certyfikaty, gadżety, samochody, drabina kariery… Czy cokolwiek z tych rzeczy jest wstanie świadczyć o Twojej wartości?

Wiedza nie sprawia, że jesteś kimś więcej

Możesz zamknąć się na rok w swoim pokoju i przeczytać setki książek. Czy gdy wyjdziesz po roku na światło dzienne będziesz kimś lepszym? Twoja wartość w jakikolwiek sposób wzrośnie? Każdą definicję, każdą regułkę możesz w tych czasach zdobyć w ciągu kilku sekund korzystając z wyszukiwarki google. Wiedzę możesz zdobyć w każdej chwili i możesz ją stracić w każdej chwili – ona nie definiuje Twojej wartości.

Certyfikaty nie sprawiają, że jesteś kimś więcej

Kolejne papiery świadczące o Twojej wiedzy mówią jedynie o tym, że poświęciłeś jakąś ilość czasu i włożyłeś określoną pracę w to, aby nauczyć się czegoś nowego i zdać pewien egzamin. Czy to jednak sprawia, że jesteś kimś lepszym? Czy ktoś, kto wybrał inną ścieżkę edukacji i nie zdecydował się na zdobywanie certyfikatów jest osobą mniej wartościową? Oczywiście zdobywanie wiedzy jest ważne – jednak zapisanie się na kurs tylko dla papieru nie ma wiele wspólnego z rozwojem intelektualnym.

Pieniądze nie sprawiają, że jesteś kimś więcej

Niesamowite jest jak umysł wierzy w iluzje, że kawałki papieru sprawiają, że człowiek czuje się lepszy od innych. Fascynuje mnie fakt jak numerki na koncie bankowym magicznie dodają pewności siebie ludziom, którzy oddali władzę nad sobą pieniądzom. Czy gdy straciłbyś cały swój majątek finansowy, byłbyś kimś mniej wartościowym?