Hirudoterapia to jedna z najstarszych metod leczenia ludzi. Nazwa hirudoterapia wywodzi się od łacińskiego słowa „hirudo” co oznacza pijawkę.

Hirudoterapia znana jest ludzkości od dawna, a od kilku lat wraca do łask i jest alternatywną metodą leczenia dolegliwości i schorzeń, jednocześnie dbając o naszą urodę, hamuje efekty starzenia się. Prekursorem tej metody leczenia jest lekarz medycyny Maciej Paruzel, który stosuje pijawki w szpitalu w Trzebnicy k.Wrocławia z bardzo dobrymi wynikami. Napisał też książkę pt. „Zarys hirudoterapii praktycznej”.

Obecnie zabiegi hirudoterapeutyczne wykonuje się w gabinetach hirudoterapeutycznych. Mogą je wykonywać tylko uprawnieni do tego specjaliści w tym zakresie. Jest to bardzo istotne, bowiem jest kilkanaście przeciwwskazań do zastosowania tej metody leczenia.

Szalenie istotne w terapii pijawkami jest indywidualne podejście do pacjenta i problematyki danego schorzenia lub dolegliwości, tak, aby zastosowana terapia miała jak największe i najlepsze działanie. Generalnie najważniejszą sprawą w tej rewelacyjnej metodzie leczenia jest to, że pomagając na jakieś schorzenie, leczymy jeszcze inne stany chorobowe. Nie sposób po prostu „przystawiając” pijawki na np. wątrobę, nie wspomagać pracy serca czy układu nerwowego itd. Cały zabieg tylko na początku działa punktowo, później wraz z krwioobiegiem wszystkie substancje lecznicze, które pijawka posiada w swoim pyszczku rozprzestrzeniają się na cały organizm.