Kolejny dłuższy pobyt na Słowacji zaowocował wizytą w następnym, nowym dla mnie paśmie górskim. Niezbyt wysokich, ale malowniczych Górach Strażowskich położonych na południe od Żiliny. Góry te należą do Łańcucha Małofatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich, położone są w rejonie Doliny Wagu. W górach tych występuje wiele ciepłych źródeł, które przyczyniły się do powstania znanych uzdrowisk.

Rajeckie Teplice

W jednym z nich Rajeckich Teplicach, znalazłem sobie nocleg. To urocze miasteczko u stóp Słonecznych Skał i góry Skałka. Przypomina nasze beskidzkie uzdrowiska, ale są tu baseny termalne, cudowny park zdrojowy i nie brakuje wszelakich możliwości noclegu. Najnowszą atrakcją są termy Afrodite, stylizowane na orient i antyk. Ceny niestety powalają. Za to zawsze można pospacerować po drugiej stronie drogi po terenie rozległego parku lub popływać łódką po sztucznym jeziorze wśród fontanny i grot. Do atrakcji należy też restauracja Baszta Rybacka na wysepce. Stąd też miałem blisko na wypad w Góry Strażowskie. Wystarczyło dojechać z tego popularnego słowackiego uzdrowiska kawałek na południe, a potem Cicmiańską Doliną do wsi Cicmany – żywego skansenu kultury słowackiej.

Čičmany

Obecnie Čičmany to rezerwat architektury – wieś słynie z drewnianych, zdobionych wapnem domów – wzornictwo nawiązuje do miejscowych haftów. Miejscowość jest tak słynna na Słowacji, że na ostatniej zimowej olimpiadzie reprezentanci tego kraju mieli logo właśnie z malowanymi domami Cicmanów. Malowane domostwa są reklamowane od dawna we wszystkich słowackich albumach i folderach. Oprócz perełek architektury drewnianej są tutaj klimatyczne karczmy i restauracje z muzyką na żywo, mnóstwo agroturystyki, nic więc dziwnego, że wioska jest pełna turystów z różnych stron Europy. Większość ciemnobrązowych, pomalowanych białymi ornamentami chat skupiło się przy głównej drodze w dolnej części wioski. W środku wsi, przy głównej ulicy stoi piętrowa chałupa – Radenov Dom, mieszczące muzeum etnograficzne. Obok znajduje się niewielki skansen, złożony z jednej zagrody, z oryginalnie urządzonymi izbami i obejściem.

Tagi: Strażov, Čičmany, góry, Słowacja, Góry Strażowskie.