Obrodziła mi latoś (wiosnoś raczej?) pietruszka. Nie wiem dlaczego tyle jej posiałam, natomiast całkiem niewiele koperku, choć akurat ulubioność mamy z mężem odwrotną… W każdym razie pietruszki mam zagon prawie. Na co by ją tu wykorzystać? Od razu przyszło mi do głowy pesto i pomysł ten mi się spodobał, bo nie robiłam pesto do tej pory, ani klasycznego, ani tym bardziej żadnego innego.

Pesto kojarzy mi się z makaronem li tylko, bo tylko do makaronu pesto używałam i to zawsze kupne. Makaronu teraz raczej nie jadam, więc rzuciłam pytanie o pomysły na dania z pesto na moim fanpage’u na FB i za chwilę zostałam zasypana podpowiedziami, że aż mi wstyd było, że u mnie pesto odłogiem, a wynika z tego hurtu, że u innych wręcz przeciwnie.

Z wypowiedzi wyszło, jak to jedna z osób stwierdziła krótko, że pesto jest do wszystkiego:) Rzeczywiście, począwszy od sałatek poprzez kanapki, warzywa, kurczaka, łososia, kopytka, pizzę – ze wszystkim pesto się znakomicie komponuje. Ja zaczęłam od kanapek, a ściślej od grzanek i 2 rodzajów warzyw.


Składniki na pesto I:

* garść pietruszki,
* kilka listków bazylii,
* 3-4 łyżki orzechów – dałam włoskie, bo takie miałam,
* kilka łyżek dobrego oleju rzepakowego (oliwy nie miałam),
* 2-3 ząbki czosnku,
* sok z 1/2 cytryny,
* sól, pieprz.

Zmiksowałam, co brzmi szybko, ale niestety u mnie to było raczej międlenie w mikserze, co chwilę musiałam wyłączać i popychać zbyt suchą masę, bo wydawało mi się, że taki mikser mam słaby do pietruszki, albo tej pietruszki za mało i noże nie mają powierzchni do siekania, a okazało się, że wystarczyło dodać więcej oleju, co uczyniłam dopiero przy drugiej wersji.

Zaczęłam od pesto czysto pietruszkowego, ale po skosztowaniu doszłam do wniosku, że dorzucę trochę bazylii, bo pietruszka przytłaczała smak (choć pewnie tak ma być, ale ja nie do końca byłam tym usatysfakcjonowana).
Mieszanka pietruszkowo-bazyliowa okazała się tym, o co mi chodziło.


Grzanki:

* chleb dobry razowy żytni,
* pesto,
* wiórka sera porządnego jakiegoś – dałam cheddar,
* pokrojony w kostkę pomidor i ogórek małosolny,
* sól, pieprz.

Tagi: pesto, grzanki, pietruszka, kanapki, przepis, sałatki.