Czytanie zbyt wielu książek o psychologii sukcesu może stanowić pewne zagrożenie dla umysłów, które podekscytowane nową wiedzą biorą wszystko za absolutną prawdę. Literatura motywacyjna oprócz korzystnych i przydatnych wskazówek zawiera również dość groźne pułapki.

 

Jedną z nich jest temat pasji, który w wielu miejscach jest poruszany zbyt powierzchownie. Konsekwencją jest brak motywacji do działania u osób, które tej pasji w życiu nie odnalazły – a to jest ogromna marnotrawienie pokładów życiowej energii, które są w każdym z nas.

Czytając pozycje z zakresu psychologii sukcesu można dostrzec jedno wspólne przekonanie przekazywane na kartach tych książek: „Aby być szczęśliwy i zarabiać dużo pieniędzy musisz odnaleźć swoją życiową pasję”.

Okazuje się, że jest to prawda tylko po części. Z jednej strony rzeczywiście gdy masz pasję i robisz w życiu to co kochasz, dużo łatwiej będzie Ci czuć się szczęśliwie i znacznie łatwiej będzie Ci osiągnąć zadowalający poziom przychodu.

Z drugiej jednak strony absolutnie nie jest prawdą, że gdy nie masz pasji to nie możesz żyć i działać z pasją, że nie możesz być szczęśliwy i nie możesz zarabiać dużo pieniędzy. Niestety wiele książek niesie ze sobą taki przekaz, nawet jeśli jest on ukryty w przekonaniach sformułowanych w sposób pozytywny.

Co z osobami, które nie odnalazły swojej pasji?

Kwestia odnalezienia pasji nie dla każdego jest łatwą rzeczą. Niektóre osoby mają na tyle szczęścia aby znaleźć coś, co będzie sprawiać im wielką frajdę, ale są też osoby, które czegoś takiego nie odnaleźli. Czy oni mają mniejsze szanse?

Często spotykam osoby, które są sfrustrowane tym, że nie mają w życiu tego czegoś, co napędzałoby ich do działania. Aktywnie szukają swojej pasji i to bardzo dobrze, bo tym samym zwiększają prawdopodobieństwo, że w końcu trafią na „to coś”.

Jednak wciąż istnieje możliwość, że tego nie znajdą (to jest zupełnie naturalne) i są przepełnieni strachem, że rzeczywiście tak się stanie. Przez to negują swoją wartość i nie wierzą w odniesienie sukcesu, no bo przecież w książce było napisane, że „trzeba mieć pasję aby odnieść sukces”. Bzdura.

Niejednokrotnie podczas coachingów współpracowałem z osobami, którym brakowało motywacji do działania. Mówiły one, że prawdziwa motywacja pojawia się tylko wtedy, gdy jest prawdziwa pasja. Te osoby podświadomie podjęły decyzję, że nie będą żyć z pasją, dopóki nie odnajdą swojej pasji.