Podróżując nie zawsze bierzemy pod uwagę styl miejsca w które wybieramy na nocleg. Zazwyczaj liczy się lokalizacja, cena, ranking – atmosfera czy styl to często elementy drugoplanowe. Ja jednak zachęcam do innego spojrzenia na temat noclegów, bo w RPA naprawdę jest w czym wybierać. Poniżej niezwykłe miejsca w których warto spędzić nocleg nieco inaczej – w większości przypadków na każdą kieszeń.

*Niski budżet: do ok. 300 rand/osobę dorosłą/ noc.
*Średni budżet: 300-600 rand/osobę dorosłą/ noc.
*Wysoki budżet: 600-1000 rand/osobę dorosłą/ noc.
*Budżet “luksus”: powyżej 1000 rand/osobę dorosłą/ noc.

Powyższe zasady są orientacyjne gdyż cena zazwyczaj zależy od ilości osób. Za małe dzieci zazwyczaj nie ma dodatkowych opłat, w przypadku dzieci powyżej 6 lat najlepiej sprawdzić z hotelem (nie ma sztywnych reguł).

Nocleg w jaskini

wkrainieteczy.wordpress.com

To jedna z moich ulubionych opcji górach! A pasm górskich jest w RPA kilka (Drakensberg, Cederberg, Outenika). Jaskinie znajdziemy wszędzie, ale nie każda z nich jest przystosowana do noclegów, a na dziko w RPA nocować nie polecam.

- wersja luksusowa: Kagga Kamma w Cederberg, Western Cape, oraz Antbear w Drakensberg (Góry Smocze),
- wersje budżetowe: Baviaanskloof w Karoo (Eastern Cape) oraz Injisuti Cave w Drakensberg (wybierz opcję “type” a następnie “cave” na załączonym formularzu rezerwacyjnym),
- dodatkowo, wprawdzie nie w samej jaskini, ale tuż koło niej wersja średnio-budżetowa: Montagu Guano Cave Montagu, Western Cape.

Nocleg w luksusowym pociągu

wkrainieteczy.wordpress.com

Na jedną (lub więcej) noc przeniesiemy się do ponadczasowego świata arystokracji.

Do wyboru mamy Rovos i Blue Train. Blue Train kursuje pomiędzu Cape Town i Pretorią, a Rovos obsługuje dodatkowo jeszcze trasę do Victoria Falls. Trasy mogą być zmienione jeśli grupa osób korzystająca z pociągu jest wystarczająco duża.

Cena tej przyjemności? Od ok. (bagatela!) 1300 $ wzwyż za nocleg/ osobę… Przy słabym obecnie randzie… Bo przy mocnym cena w dolarach będzie jeszcze wyższa… Może kiedyś będzie mnie na to stać :-)

Nocleg w jednym z tradycyjnym wozów zaprzęgowych

wkrainieteczy.wordpress.com

Tego typu wozów voortrekerowie używali do zdobywania nowych terenów.

- średni/niski budżet: Oxwagon Lodge (Hartbeespoort, North West, niedaleko Johanensburga), Tussen-I-Bome w Cullinan niedaleko Pretorii oraz Witmoskloof Oxwagon Camp (Witmos, Eastern Cape),
- wyższy budżet w wersji nowocześniejszej i bardziej “upmarket”: przyczepy Airstream – wprawdzie nieco amerykański styl ale warto spróbować Grand Daddy (Capetown) oraz Old MacDaddy (Overberg, Western Cape).

Tagi: RPA, nocleg, jaskinia, wóz zaprzęgowy, pociąg.