Dziś chciałem napisać o tatrzańskich wodospadach. Spadająca z impetem woda z górskich potoków, przeważnie z wysokich progów skalnych należy do najcudowniejszych widoków przyrody w górach. Tatry może nie obfitują w rekordy, ale jest w nich wiele uroczych miejsc z wodospadami, siklawami, małymi kaskadami. Wiele strumyków o rwącym nurcie tworzy malownicze mini kaskady. Któż z nas nie lubi słuchać szemrzącego potoku wędrując szlakiem górskim?

Najpiękniejszym i zarazem największym wodospadem w Tatrach jest nasza polska Wielka Siklawa na potoku Roztoka, która spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema strugami (w zależności od wysokości poziomu wody w Wielkim Stawie). Nachylenie ściany wynosi ok. 35°, wysokość progu ok. 64-70 m. To zarazem największy wodospad w Polsce. Każdy turysta znający Tatry był tam zapewne nie raz, zachwycony jej pięknem. Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wokół niej, w rozpylonych kroplach wody, tworzą się wielobarwne tęcze. Zielony szlak turystyczny prowadzi po orograficznie prawej stronie wodospadu przez długi pas wygładzeń polodowcowych (tzw. Danielki). Są to miejsca niebezpieczne, gdy są oblodzone. W 1924 r. pośliznął się tutaj, w wyniku czego poniósł śmierć przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Daniel (i stąd właśnie pochodzi nazwa tego miejsca).
wielka-siklawa_800_x_600
Na Słowacji najładniejszym dla mnie wodospadem jest Wodospad Skok na potoku Młynica w Dolinie Młynickiej. Nazwa wodospadu pochodzi od słowa skok, które w języku słowackim i w gwarze podhalańskiej oznacza wodospad, w językach południowosłowiańskich próg skalny, uskok, spiętrzenie. Znajduje się on na wysokim progu skalnym przegradzającym środkową część tej doliny. Ma wysokość około 25 m. Wodospad najbardziej efektowny jest na początku lata tatrzańskiego, czyli w czerwcu, wyrzuca on wówczas średnio 880 litrów wody na sekundę. Ilość spływającej nim wody jest bardzo zmienna. W bezpośrednim sąsiedztwie wodospadu znajdują się dwa stawy; powyżej progu Staw nad Skokiem z którego wypływa woda zasilająca wodospad, poniżej progu znajduje się Staw pod Skokiem. Obok wodospadu prowadzi żółty szlak turystyczny. Pokonuje on stromy próg skalny; miejsca najbardziej eksponowane zabezpieczone są łańcuchami.
skok_800_x_600
Inne warte polecenia miejsce w słowackich Tatrach to Wielicka Siklawa, znajdująca się powyżej Wielickiego Stawu. Kaskadę tworzy Wielicki Potok, który opada z wysokiego progu tzw. Mokrej Wanty. Obok wodospadu przechodzi zielony szlak z Tatrzańskiej Polanki, który biegnie wzdłuż Wielickiego Potoku nad Wielicki Staw i dalej na przełęcz Polski Grzebień.