Meta Model to filar lingwistycznej części neurolingwistycznego programowania.Opanowanie jego narzędzi pomoże nam usprawnić naszą komunikację z innymi, jak również umożliwi nam radzenie sobie z własnymi przekonaniami.

Na początku przybliżę Ci pojęcie meta modelu i założeń, które leżą u jego podstaw. Następnie zapoznasz się z najważniejszymi strukturami językowymi i pytaniami, za pomocą których możesz podważać ograniczające przekonania – zarówno swoje, jak i ludzi z którymi się komunikujesz.

Meta model to dzieło Richarda Bandlera i Johna Grindera. Przez kilka lat obserwowali i analizowali oni poczynania terapeutów, którzy byli świetni w swoich fachu. Na podstawie pracy Virginii Satir, Fritza Persla i Miltona Ericksona utworzyli lingwistyczny model pracy terapeutycznej, który pozwala na skuteczne rozwiązywanie problemów podczas terapii. Dokładny opis meta modelu został umieszczony w książce „Struktura Magii” Richarda Bandlera, która jednocześnie była jego pracą doktorską. Świetna lektura.

Aby zrozumieć czym jest meta model, warto zapoznać się z pojęciami struktury głębokiej i powierzchniowej, które w sposób uproszczony opisują tworzenie się mentalnych reprezentcacji doświadczenia.

Za pomocą zmysłów odbieramy ze świata surowy materiał – to, co widzimy, słyszymy, czujemy, smakujemy i wąchamy. Ta pełna informacja zmysłowa to struktura głęboka. Wszystko, co odbieramy ze świata zewnętrznego, bez umysłowej interpretacji. Abyśmy mogli funkcjonować w otaczającym nas świecie musimy upraszczać ten surowy materiał, bo inaczej byśmy nie byli wstanie ogarnąć całości. Język służy do reprezentowania naszego doświadczenia, a także do jego komunikowania. Za pomocą języka tworzymy mapy rzeczywistości i jest to przewaga, którą mamy nad innymi zwierzętami.