To była ryzykowna decyzja. Nawet uzyskanie porady w tym temacie sprawiało nie lada trudności. Inspiracji i wiadomości można było szukać poza granicami Polski w takich krajach jak Niemcy, Austria czy Czechy. Jednak tam niby trochę podobnie, ale jak się bliżej przyjrzeć, to różnice spore. Głównie w klimacie, który w tym przypadku jest chyba jednym z ważniejszych czynników.

Cała historia rozpoczyna się w momencie wydzierżawienia ziemi, stanowiącej dodatek do zabudowań. Budynki plus pole: albo wszystko, albo nic. Wygrała opcja numer jeden. I to owa ziemia rozbudziła wyobraźnię, zaczęła domagać się odpowiedzi i jednocześnie rozwiązania jak można ją wykorzystać. Niebanalnym i śmiałym pomysłem okazał się plan uprawy … winorośli. Niesamowita w tej całej historii jest lokalizacja. Opisane wydarzenia odnoszą się bowiem do jednej z gmin pod Wrocławiem.

kreatywnieoswiecie.pl

Początek XXI wieku. Państwo Ewa i Lech Jaworkowie zasadzają pierwsze sadzonki winorośli właściwiej w Miękini położonej kilkanaście kilometrów od stolicy Dolnego Śląska. Ich owoce mają posłużyć do produkcji wina oraz miodów pitnych. To tutaj zaczyna się wielka przygoda z winiarstwem, a jednocześnie podążanie szlakiem wytyczanym przez ciągle rosnącą pasję. Rok 2001 to geneza Winnicy Jaworek, choć debiutanckie produkty można było degustować po jakimś czasie, bowiem pierwszy zbiór pojawia się dopiero po dwóch/trzech latach.

kreatywnieoswiecie.pl

Mówi się, że to zawód dla pasjonatów. Trudno się z tym nie zgodzić. Ciągłe eksperymenty w dziedzinie hodowli różnych odmian, brak gwarancji, nieprzewidywalność. Tę pasję doskonale widać u właściciela. Sam sposób w jaki opowiada o swoim życiu, ogromna wiedza i chęć przekazania jej tak, aby i inni połknęli bakcyla.

Produkcja wina na terenie Polski nie jest niczym nowym. Przykładowo w Miękini jej historia sięga już XIII wieku. Co jest ciekawe nawet w zamierzchłych czasach używano odmian, które przetrwały i są wykorzystywane obecnie. Dziś jest zdecydowanie prościej, bo choć nadal bazuje się na tradycyjnych metodach i recepturach, to znacznym ułatwieniem jest nowoczesne wyposażenie upraszczające wiele czynności.

Tagi: Dolny Śląsk, Miękinia, Polska, winnica, Winnice Jaworek, wino Permalink, polskie wino, polska winnica.