Wyjeżdżając na wakacje albo do pracy do innego kraju, często powstaje problem – co zrobić z psem czy kotem. Zabrać? Zostawić u rodziny czy znajomych? Zostawić w “psim hotelu”?

O ile zwykle da się coś zorganizować na wakacje, o tyle wyjazd do pracy za granicę wymaga już odpowiedniego zaplanowania. I może się okazać, że nie ma z kim zwierzaka zostawić. Albo, że po prostu nie chcemy członka rodziny, którym pies czy kot jest dla wielu osób zostawiać u kogokolwiek. W takim przypadku należy dokładnie sprawdzić co należy zrobić aby zwierzaka zabrać ze sobą.

Generalnie musi on posiadać wszczepiony microchip oraz Paszport dla Zwierząt Domowych z kompletem aktualnych szczepień. Pomimo, że Paszport zwierzaka honorowany jest w Unii oraz wielu krajach spoza Unii (miedzy innymi RPA) niektóre kraje (UK, Irlandia, Szwecja, Malta) wymagają dodatkowego potwierdzenia, że szczepienie przeciw wściekliźnie jest skuteczne. Odpowiednie badania muszą być przeprowadzone co najmniej 6 miesięcy przed planowaną podróżą w przypadku Irlandii, UK i Malty oraz na 120 dni w wypadku Szwecji. Jeśli nie ma takiego potwierdzenia, zwierzak będzie objęty kwarantanną. Niektóre kraje wymagają także kuracji przeciwko tasiemcowi Echinooccus), przed jakimkolwiek wyjazdem, należy więc dokładnie sprawdzić, czego dany kraj wymaga w kwestii dokumentów, a także, czy dana rasa (dot. psów) nie jest w danym kraju zakazana.

Tagi: wyjazd, wakacje, praca, pies, kot, microchip, Paszport dla Zwierząt Domowych.