Dla mnie kreatywność to stan umysłu, styl życia, dzięki któremu jesteś w stanie tworzyć coś niezwykłego, coś, co potrafi zostać w pamięci na dłużej. To także ciągle trwający proces patrzenia na świat z zupełnie innej perspektywy. Takiej, która pozwala tworzyć coś niespotykanego, nieprzeciętnego, często na światową skalę.

Jeśli wyobraźnia nie ma końca,, dlaczego tak trudno jest nam wyjść z utartych wcześniej dróg oraz schematów i iść swoją własną drogą? Porzucić myślenie szablonowe, które ogranicza rozwój każdego z
nas
. Jak to możliwe, że niektórych ludzi określa się, jako niezwykle kreatywnych, a innych za takich, którym kreatywność nigdy nie będzie dana? Co sprawia, że ocenianie ludzi pod względem ich twórczości i pomysłów przychodzi nam tak łatwo? Przypuszczam, że czytając ten wpis już teraz jesteś w stanie wskazać kilka osób, które wielokrotnie określiły się, jako mało kreatywne. Zastanawiałeś się kiedyś, dlatego tak twierdzą?

Obserwując siebie na przełomie kilku ostatnich lat oraz to, co przeżyłem, co udało mi się stworzyć, jak do tej pory funkcjonowała mojej kreatywności, mogę przypisać jej cztery fundamentalne cechy: CIEKAWOŚĆ, UWAŻNOŚĆ, ODWAGA, DOŚWIADCZENIE.

Cecha pierwsza – ciekawość. To dzięki niej jestem w stanie dowiadywać się rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Dla mnie to niezwykłe uczucie móc odkrywać i poznawać przedmioty, ludzi, kraje i wszystko inne, o czym wcześniej nie wiedziałem. Pamiętam jak na początku swojej „blogowej kariery” w jednym ze swoich artykułów pisałem o tym, aby chodzić do pracy różnymi ścieżkami, jeść potrawy, których nigdy nie próbowaliśmy, słuchać muzyki, której nigdy nie słuchaliśmy. Wszystko po to, aby pobudzać kreatywność do działania. Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób produkuje się biały twaróg lub jak pracuje makler giełdowy? Co dzieje się z mlekiem od momentu wjechania do mleczarni? W jaki sposób powstała pasta, której używasz codziennie do mycia zębów? Jak działa samochód, którym codziennie jeździsz do pracy? Widzisz, otaczający nas świat jest pełen niespodzianek, zaskakujących historii, którym warto poświęcić choć chwilę każdego dnia. To dzięki tym drobnym zmianom jesteśmy w stanie rozpalić ogień naszej wyobraźni. Z własnego doświadczenia wiem, że poznawanie tego wszystkiego daje ogromną energię do działania, jeszcze większą chęć zmian oraz odkrywania czegoś nowego.

Tagi: kreatywność, ciekawość, rozwój osobisty.