W notce Praca w RPA: kto, co, gdzie i za ile – czyli w końcu trochę konkretów ;-) pisałam o specyfice rynku pracy w RPA, a także o tym, ile powinniśmy zarobić, aby w miarę wygodnie żyć w tym kraju. Kontynuując serie, postanowiłam nieco wyjaśnić podane kwoty i przeanalizować ich składniki.

RPA to niestety kraj drogi. I to nie dlatego, ze za mniej niż podałam nie da się przeżyć (da się, w końcu kilkadziesiąt milionów mieszkańców RPA wiąże koniec z końcem za dużo mniejsze kwoty), ale zarabiając mniej, po prostu nie będziemy mieli szansy na ani na wykorzystanie przywilejów RPA (czyli po prostu na podróże, zwiedzanie, sport i rekreacje) ani na zaoszczędzenie. A przecież nie oszukujmy się – wyjeżdżając z kraju na kilka lat, zazwyczaj przynajmniej jeden z tych aspektów (jeśli nie obydwa) ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji.

1) Mieszkanie

Podobnie jak w innych krajach, lwia część zarobków będziemy musieli przeznaczyć na zakwaterowanie. Jednak, to co się liczy w RPA, to zagwarantowanie sobie i rodzinie bezpieczeństwa, a wiec musimy się liczyć z dodatkowymi wydatkami na ten cel. Należy też przeprowadzić “wywiad” pod katem wyboru dzielnicy – można mieszkać tam gdzie większość ekspatów, ale taki wybór zazwyczaj będzie nas kosztował drożej, podczas gdy istnieje wiele innych dzielnic równie bezpiecznych ale tańszych.

Mieszkania w RPA są większe niż w Polsce – 2 pokojowe mieszkanie (salon i sypialnia) to przynajmniej 60 m2. W zależności od lokalizacji, za takie mieszkanie (nieumeblowane) zapłacimy od 6 tys rand wzwyż. Ile wzwyż? “Sky is the limit” – mieszkanie w Bryanston (takie Johannesburskie Beverly Hills) może kosztować nawet 50 tys rand/ miesiąc! W cenę zazwyczaj są wliczone “levvies” (wydatki na sprzątanie powierzchni wspólnych, ochronę osiedla, czasem ryczałt na wodę i elektryczność) – przed podjęciem decyzji należy upewnić się co jest wliczone, aby nie być później niemile zaskoczonym.

Umeblowane mieszkanie będzie kosztowało zazwyczaj 2-3 tys rand więcej. Warto wiedzieć, ze nawet nieumeblowane mieszkanie pod wynajem będzie posiadało wyposażoną kuchnie i często wbudowane szafki w sypialniach – wydatek na “domeblowanie” może się bardziej opłacać, niż comiesięczny wyższy czynsz.

Tagi: RPA, koszty życia, pieniądze, podróże.