Kontrasty. Są one dosłownie wszędzie. Rozpełzły się po całym mieście, które ma wiele twarzy i z pewnością niejedną duszę. Życie religijne kwitnące tu w najlepsze, czasem ustępuje miejsca codzienności. Cmentarz katolicki niemal styka się z ewangelickim. Cerkiew sąsiaduje z Kościołem Rzymskokatolickim. Tędy również przebiega Szlak Tatarski. Poruszając się pomiędzy drewnianymi domami, niespodziewanie dociera się do pałacu.

Na deser informacja dla osób dotkniętych różnymi schorzeniami: można tutaj podreperować swoje zdrowie. Supraśl, o którym mowa, posiada status uzdrowiska nizinnego. Złoża borowin oraz czyste powietrze, będące zasługą niezliczonych drzew tworzących Puszczę Knyszyńską, pomagają w leczeniu i rekonwalescencji.

kreatywnieoswiecie.pl

kreatywnieoswiecie.pl

Supraśl stanowi ważny punkt na religijnej mapie wyznawców prawosławia. W Monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny znajduje się cudotwórcza Ikona Matki Boskiej, do której w sierpniu udają się pielgrzymi. Monaster pełni funkcję prawosławnego klasztoru, zamieszkałego przez mężczyzn, budynki wchodzące w jego skład są dość interesujące. Uwagę przykuwa głównie gotycko – bizantyjska Cerkiew obronna Zwiastowania NMP. Budowla znacznie ucierpiała podczas II wojny światowej, dopiero w latach 90 XX wieku rozpoczęły się prace nad jej obudową. Odzyskała dawny blask i dziś zachwyca swoją architekturą. Jest to jedyna tego typu budowla w Polsce (a jedna z trzech w Europie!).

kreatywnieoswiecie.pl

Tagi: cerkiew, ikona, Muzeum Ikon, Polska, Supraśl.