To dość oczywiste, że najważniejszym aspektem rozwoju osobistego jest praktyka poznanych ćwiczeń i metod. Niestety większość ludzi wykonuje ćwiczenia wtedy, gdy ich umysł nie jest w stanie pracować efektywnie. W tym artykule dowiesz się, jak się dobrze przygotować i zwiększyć skuteczność swojej praktyki za pomocą 7 prostych sposobów.

Na wielu szkoleniach trenerzy bombardują uczestników rozmaitymi ćwiczeniami, zapominając o tym, jak ważne jest edukowanie ich o samym procesie pracy z omówionymi metodami. W swojej pracy dbam o to, aby każda osoba, którą uczę, wiedziała jak to robić dobrze (poniższy tekst jest częścią materiałów szkoleniowych, które przygotowuję w ramach warsztatów Life Architect).

Odpowiednie przygotowanie swojej psychiki na wykonywanie ćwiczeń umysłowych jest absolutnie kluczowym elementem dobrze wykonanego ćwiczenia i może ogromnie zwiększyć jego skuteczność.

Dlatego, zanim zabierzesz się do ćwiczeń:

1. Zawsze planuj czas, który poświęcisz na praktykowanie ćwiczeń rozwoju osobistego.

Ważne jest, abyś już wcześniej wiedział, kiedy to dokładnie będzie. W ten sposób przygotujesz się psychicznie. To poczucie gotowości wpływa bardzo pozytywnie na Twoje podejście do całego procesu praktyki.

Potraktuj to jako wyjątkowy czas tylko dla Ciebie i niech to będzie ważna część Twojego dnia.

Często planuję przeznaczyć jedną lub dwie wieczorne godziny na przećwiczenie nowo poznanych metod. Już poprzedniego dnia wiem, kiedy to będzie. Dzięki temu dużo łatwiej jest mi tak zaplanować cały dzień, aby nie był zbyt obciążający lub aby na czas zakończyć wszystkie zadania – tak, aby zadbać o zrealizowanie planu na wieczór.


2. Bądź wypoczęty.

Zmęczony umysł ma ograniczone zdolności konstruktywnego i kreatywnego myślenia. Gdy jesteś zmęczony po całym dniu pracy, wystarczy 15-minutowa drzemka, krótki spacer, ćwiczenie relaksacyjne, prysznic.

Niezbyt dobrym pomysłem jest odpoczywanie przed komputerem z włączonym Facebookiem lub skrzynką pocztową, albo przeglądanie portali informacyjnych czy plotkarskich. Odpocząć ma przede wszystkim Twoja głowa, a bombardowanie ją lawiną informacji tylko utrudni Ci wykonywanie rozwojowych ćwiczeń.

Tagi: rozwojowe ćwiczenia, planowanie czasu, świczenia umysłowe, odpoczynek.