Dla niektórych ludzi negatywne słowa i opinie innych stanowią największe źródło cierpienia. Dając przyzwolenie na emocjonalne manipulowanie sobą słowami, sami to cierpienie kreują. Być może Ty też jeszcze czasami pozwalasz innym na to, aby na Ciebie w ten sposób wpływali.

Najwyższy czas abyś się od tego całkowicie uwolnił. Da Ci to luz i pewność siebie bez względu na to, co powiedzą inni. Czy to w pracy, w szkole, w sklepie, podczas rozmowy z rodzicami lub bliską Ci osobą. Jak więc stać się wolnym emocjonalnie i czuć się tak jak chcesz bez względu na słowa innych?

Opowiem Ci pewną historyjkę. O chłopaku, który miał ambicje. Ten chłopak to Jasiu, który ma 16 lat i zaczyna wchodzić w dojrzały świat. Zaczyna marzyć o tym, kim może zostać w przyszłości. Chciałby stać się naukowcem badającym zjawiska chemiczne. W szkole ma jednak słabe oceny, ale to go nie zniechęca. Kupuje książkę o chemii i zaczyna czytać. Rodzicom jednak się to nie podoba. Według nich Jasiu powinien się uczyć i mieć dobre oceny, bo tylko w ten sposób Jasiu będzie mógł zdobyć dobrą pracę. Dlatego też zaczynają się kłótnie między Jasiem a jego rodzicami. W kilku z nich Jasiu usłyszał od mamy, że do niczego się nie nadaje. Że jest beznadziejny.

Na jego nieszczęście, Jasiu w to uwierzył. Bo skoro tak mówi mama, to znaczy że jest to prawda. Z wielkim smutkiem odłożył książkę o chemii i zaczął uczyć się historii, której tak bardzo nie lubił (i dlatego groziła mu jedynka na koniec semestru). Przez wszystkie późniejsze lata wmawiał sobie, że jest beznadziejny, że do niczego się nie nadaje. Nie podejmował się żadnych wyzwań, nie uczestniczył w żadnych inicjatywach. Nie widział dla siebie przyszłości. Aż pewnego dnia, w klasie maturalnej, jego kolega powiedział mu coś bardzo ważnego…

Do Jasia wrócimy później. Teraz natomiast chcę Ci powiedzieć, jak stać się wolnym emocjonalnie. Jak przestać być marionetką, która z łatwością jest manipulowana za pomocą słów innych ludzi.