To uczucie, które pojawia się gdy myślimy, że nasza sytuacja mogłaby być lepsza, gdybyśmy inaczej postąpili w przeszłości. Wynika z braku akceptacji rzeczywistości taką jaka jest tu i teraz. Uczucie żalu wiąże się z myśleniem typu “moje życie powinno wyglądać inaczej”.

Częstym towarzyszem żalu jest poczucie winy. Osoby, które żałują swoich czynów (lub ich braku) krytykują się za to. To pogłębia destruktywny stan emocjonalny i utrudnia wydostanie się z niego.

Jakie są rodzaje żalu?

1. Żałuję, że coś zrobiłem;
2. Żałuję, że czegoś nie zrobiłem.

Co ciekawe, w perspektywie krótkoterminowej mamy tendencję do żałowanie rzeczy, które zrobiliśmy. Zła decyzja biznesowa, kłótnia z partnerem, zbyt duża ilość pracy.

W perspektywie długoterminowej natomiast zwykle żałujemy rzeczy, których nie zrobiliśmy. Podróż marzeń, spędzanie czasu z bliskimi, rozwijanie swoich hobby.

25% to żale dotyczące działania, a 75% to żale dotyczące jego braku.

Jak działa żal?

Żal składa się z dwóch elementów:
1. Decyzja
2. Wyobraźnia

W skrócie – jeśli podejmiesz określoną decyzję, po czym wyobrazisz sobie, że Twoje życie byłoby lepsze, gdybyś zdecydował inaczej – odczujesz żal.

Decyzja

Im bardziej dana sytuacja zależy od Twojej decyzji i im więcej decyzji jest z nią związanych, tym większy będzie żal. Osoba, która spóźni się na lot o 1 godzinę będzie mniej żałowała, niż osoba, która się spóźni o 5 minut. Ta druga wyobrazi sobie całą serię decyzji, którą mogła podjąć inaczej – inna trasa na lotnisko, szybsze pakowanie walizki, itp.

Czyli im bliżej jesteś lepszej wersji rzeczywistości, tym większy ból emocjonalny.

Czytałem kiedyś o facecie, który codziennie, przez wiele lat wybierał jeden ulubiony numer, gdy grał w lotto. Pewnego dnia z nieznanych przyczyn wybrał inny – i akurat tego dnia wygrał numer, który wybierał od zawsze. Popełnił samobójstwo…

Co ciekawe, w kulturach, gdzie ludzie mają dużo mniejsze spektrum wyboru, żal nie jest tak powszechnym uczuciem. Im więcej możliwości wyboru tym większa szansa, że będzie Cię dręczyć myśl – “a może powinienem postąpić inaczej?”. W krajach rozwiniętych, gdzie młodzież ma ogromne możliwości rozwoju kariery – żal pojawia się częściej.

Z tego samego powodu częściej żal odczuwają ludzie młodzi, podczas gdy osoby starsze znacznie łatwiej akceptują obecną sytuację i odpuszczają żal.

Wyobraźnia

Gdy jest nam czegoś żal, tworzymy w głowie alternatywną wizję rzeczywistości, w której wszystko poszło po naszej myśli. Trzymamy się tej wizji bardzo mocno a ból powstaje w luce między tym, jak mogło być, a tym, jak jest. Im większa ta luka, tym bardziej boli.

Tagi: żal, uczucie, niepokój, kłótnia, decyzja, wyobraźnia.