Umiejętność dobierania odpowiednich osób do współpracy to podstawa sukcesu w karierze każdego przedsiębiorcy, eksperta, freelancera, działacza. Niezależnie od tego, czy prowadzisz ważny projekt, zarządzasz fundacją lub stowarzyszeniem, czy szukasz wsparcia dla własnej idei – ludzie są zawsze najważniejsi.

Piszę ten artykuł świeżo po powrocie z 4-dniowego wyjazdu szkoleniowego społeczności MeetPRO, zainspirowany mnogością doświadczeń, które przywiozłem ze sobą do domu. Wraz z 6-osobowym zespołem wspaniałych i zaangażowanych osób zorganizowaliśmy długi weekend dla grupy 30 pasjonatów rozwoju osobistego. Było bajecznie :)

Podstawą sukcesu tej inicjatywy był odpowiedni dobór zespołu organizacyjnego. Trafiłem w dziesiątkę, a dzisiaj podzielę się z Wami moją filozofią wyboru osób do współpracy – zarówno przy projektach nonprofit jak i w działaniach biznesowych.

Znalezienie odpowiednich ludzi jest fundamentem sukcesu każdego projektu, niezależnie od tego, czy jest to kilkudniowy event, czy działalność dużego przedsiębiorstwa. Zwykle głównym kryterium zatrudniania ludzi jest wykształcenie, wiedza, doświadczenie, umiejętności. Owszem, to są bardzo ważne elementy. Jednak jest jeszcze coś, o czym wielu przedsiębiorców zapomina – osobowość.

Osobowość to dla mnie kryterium numer 1. Nie oznacza to, że według mnie jest ważniejsza od doświadczenia czy umiejętności, ale jeśli ten element nie współgra z moimi potrzebami – żadne certyfikaty nie zrobią na mnie wrażenia. Co więcej, jeśli spotykam osobę o odpowiedniej osobowości, wiem, że pewne braki w wiedzy czy umiejętnościach prędzej czy później zostaną nadrobione.

Jeśli natomiast spotykam osobę z imponującym doświadczeniem, ale z osobowością, która nie współgra z moim stylem działania – wiem, że nasza współpraca nie będzie się układać. A zmiana osobowości osoby, z którą współpracujemy nigdy nie zależy od nas (i może potrwać kilka dobrych lat).

Gdy zatrudniałem osoby do własnej firmy (Life Architect), wybierałem osoby, z którymi:

  • świetnie się rozumiem i nadaję na tych samych falach,
  • szczera i autentyczna komunikacja to chleb powszedni,
  • mogę zbudować szybkie, wzajemne zaufanie,
  • dzielę podobne wartości i spojrzenie na świat.

Dobierając zespół organizatorów na wyjazd społeczności MeetPRO wybierałem osoby, które „czułem“ – wiedziałem, że można im zaufać, wiedziałem, że są odpowiedzialne i że same z siebie zrobią wszystko, aby nasz projekt (który był w pełni nonprofit!) wypalił najlepiej jak się da. Nigdy w życiu bym się nie spodziewał, że wybór właściwych osób będzie mieć tak ogromny wpływ na sukces tego eventu.