Chyba po raz pierwszy w życiu zdarzyło mi się przeczytać przewodnik turystyczny zupełnie tak, jakby to była barwna opowieść, a nie tylko zwykły poradnik.

Niektóre przewodniki bywają tak męczące nadmiarem suchych i mało praktycznych informacji rodem z Wikipedii, że po kilku stronach mam już dość. Tym razem było inaczej. Przygotowałam moją ulubioną kawę, włączyłam klimatyzację (uff, za oknem ponad 40ºC!) i na dłuższą chwilę z przyjemnością zatopiłam się w lekturze poświęconej hiszpańskiej La Manchy.

Przewodnik pt. „Hiszpania, jakiej nie znacie. Kastylia-La Mancha. W krainie błędnych rycerzy i wiatraków” pojawił się na rynku kilka miesięcy temu. Autorami są Marzena Olechowska i Grzegorz Chołopiak – dwójka Polaków mieszkająca w centralnej Hiszpanii od 7 lat. Od czasu przeprowadzki na Półwysep Iberyjski zjechali La Manchę wzdłuż i wszerz.

W swojej pierwszej publikacji prowadzą nas po regionie szlakiem jednego z najsłynniejszych hiszpańskich bohaterów, Don Kichota. Trasa podzielona jest na IV etapy, których pokonanie powinno zająć ok. 10 dni.