Okres okołonoworoczny obfituje w porady dotyczące tego w jaki sposób dotrzymać podjętych w tym czasie postanowień. Sama miałam pomysł na taki tekst, ale trafiłam niedawno na nowy wpis mojej ulubionej Julie Diamond, który zainspirował mnie do innego spojrzenia na sprawę.

Julie pisze o dwóch rodzajach podejścia do czasu, odnosząc się do mitycznych postaci Kronosa i Kairosa. Pierwszy reprezentuje to, co robimy planując i realizując plany – linearny czas, możliwy do ustalenia i określenia. Drugi jest odpowiednim momentem, który przychodzi, ale nie da się go wymusić. Trzeba go złapać, inaczej ucieknie, może nawet na zawsze. Przychodzi i odchodzi niezależne od naszych pomysłów i oczekiwań.

Możemy więc coś sobie zaplanować, wyznaczyć cel i do niego dążyć, ale do pewnych rzeczy musimy stać się gotowi. Skąd wiadomo czy ktoś jest gotowy? Sęk w tym, że wie to tylko ta osoba. To znaczy, teoretycznie tylko ona jest w stanie to wiedzieć – praktycznie, czasem nawet ona nie ma dostępu do wewnętrznych sygnałów na ten temat. Wydaje mi się, że jest tak między innymi dlatego, że nasza współczesna kultura promuje Kronosa o Kairosie często zapominając – ma być zrobione, osiągnięte, już, teraz, działaj, z tym co masz, rób, podejmuje decyzje, nie czekaj! Nie podoba Ci się Twoja praca, szef wkurza – zmień ją. Jest ci źle w relacji – zakończ ją. Szukasz sensu życia – znajdź swoją pasję, teraz. Zapominamy, że do pewnych decyzji musimy dojrzeć. Nie chcemy dojrzewać, chcemy mieć wszystko pod kontrolą. Tego też się od nas często oczekuje – masz wiedzieć czego chcesz i konsekwentnie realizować to. Jeśli nie wiesz albo nie potrafisz zmienić swojej sytuacji, to znaczy, że jesteś słaby, czegoś ci brakuje, nie umiesz wziąć życia w swoje ręce. Dojrzewanie oznacza czekanie, cierpliwość, często wytrwanie w pewnym dyskomforcie. Dojrzewanie oznacza też niepewność, bo trochę inaczej niż w przyrodzie, w której można pewne cykle przewidzieć (może dlatego łatwiej je przyjąć i być cierpliwym)- każdy z nas ma swoje tempo dojrzewania i trudno czasem ocenić komu, co, ile czasu zajmie. Szczególnie jeśli chodzi o zmiany wewnętrzne.

Tagi: czas, postanowienia, motywacja.