Pracując ze swoimi klientami indywidualnie bądź prowadząc z nimi coaching zdarzało się nam poruszać temat samotności. Nie była to jednak samotność związana z brakiem partnera lub partnerki, chodziło bardziej o umiejętność przebywanie samemu ze sobą. Zdolność, dzięki której coachee umiał odnaleźć spokój w pustym przez pół dnia domu, samotnych spacerach po parku lub wieczorach spędzanych samotnie przed książką. Przede wszystkim potrafił sobie radzić z pojawiającymi się w głowie myślami, których nie dało się zagłuszyć obecnością innych osób.

Wiele osób obawia się takiej mentalnej samotności. Wielokrotnie w trakcie naszych rozmów słyszałem o sposobach radzenia sobie z panującą dookoła ciszą. O słuchawkach z muzyką zakładanych na uszy, włączonym w drugim pokoju telewizorze, telefonach do znajomych zagłuszających panującą ciszę. Istnieje jednak wiele rzeczy, które mogą Cię spotkać tylko w momencie, w którym znajdziesz szczęście w samotności. O tym też przeczytasz w dzisiejszym artykule. Przed Tobą kilka przemyśleń, których miałem okazję doświadczać, a którymi chce się z Tobą podzielić:

Kilka słów o tym co można „znaleźć” w samotności

Samotność może nauczyć Cię bardziej ufać swoim decyzjom. Tak już mam, że dla bliskich mi osób chcę być zawsze „OK”.To, dlatego w wielu hipotetycznych sytuacjach pytałem się o ich opinię i możliwą reakcję zanim jeszcze podjąłem jakiekolwiek działania. Takie zachowanie niosło za sobą pewne konsekwencje. Często ich zdanie było tak różne od mojego, że nie potrafiłem go zaakceptować. Tworzył się we mnie wewnętrzny konflikt w związku z sytuacją, która nawet nie miała miejsca. Czułem się źle i czułem potrzebę zmiany.

Spędzanie większych ilości czasu ze sobą dało mi chwilę na szukanie alternatywnych rozwiązań. Panująca dookoła ciszą to idealny moment, aby wsłuchać się we własne myśli. Jeszcze kilka lat temu sprawiało mi to sporo trudności i było dużym wyzwaniem. Zmieniło się to jednak za sprawą regularnej pracy nad myślami w mojej głowie. Samotność stworzyła okazję wsłuchania się we własne myśli. Dała możliwość poznania ich bliżej, zmniejszając wcześniejszy lęk przed tym, co kryło się w moim umyślę, zwiększając tym samym zaufanie do samego siebie.

„Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa” – Erich Maria Remarque

Tagi: samotność, coachee, podejmowanie decyzji, czas dla siebie.