Bolonia, położona między rzeką Pad a Apeninami, stolica regionu Emilia-Romania, jest miastem idealnym na kilkudniowy wypad do Włoch. Z Polski można dolecieć tam za grosze tanimi liniami, a lotnisko usytuowane blisko miasta oraz przystępne ceny w porównaniu do innych europejskich krajów sprawiają, że nie wydamy na taki wyjazd fortuny. W Bolonii spędziłam prawie trzy dni i z każdą sekundą nabierałam ochoty, żeby tam jeszcze wrócić. Dlaczego? Dzisiaj postaram się Was o tym przekonać :)

ethno-passion.blogspot.com

Już nawet nie do końca pamiętam jak wpadł mi do głowy pomysł zatrzymania się w Bolonii wracając do Polski z Paryża. Tanie bilety (za bilet Paryż-Bolonia-Kraków zapłaciłam mniej niż za bezpośredni lot Paryż-Kraków), fajne terminy i znajomi, którzy mieszkają w tym włoskim mieście zadecydowały o tym, że zrobiłam sobie trzydniowy postój w Czerwonym Mieście.

Kiedy we wtorek rano obudziłam się w mieszkaniu Alice i Alberto, usłyszałam dudniące w parapet krople deszczu. Może i postanowiłabym przeczekać, aż przestanie lać zanim wyruszę na odkrywanie nowych miejsc, gdyby nie to, że w Bolonii można przejść przez całe miasto ukrywając się pod arkadami, które ciągną się na 33 kilometry. Dzięki temu doszłam do centrum zupełnie sucha, a w międzyczasie zaczęło się przejaśniać i na niebie pojawiło się słońce :)

ethno-passion.blogspot.com

Ścisłe centrum Bolonii, które otacza obwodnica, jest dość gęsto zabudowane. Z jednego jego krańca (koniec głównej ulicy Via dell’Indipendenza) do drugiego (Via Castiglione, przy której mieszkają moi znajomi) jest jedynie 2,5 kilometra, dzięki czemu można na spokojnie spacerować po mieście, odkrywając jego zakątki.

O tym, że Bolonia jest miastem wież, pisałam już w pierwszym poście relacjonującym moją wizytę w tym mieście. Due Torri przy Piazza Ravegnana, to najsłynniejsze bolońskie wieże. Wyższa, niespełna stumetrowa, nazywa się Asinelli, natomiast niższa, która jest bardziej krzywa i o połowę niższa, to wieża Garisenda. Nazwy odnoszą się do rodzin, które ufundowały ich konstrukcję w XII wieku. Wieża Asinelli udostępniona jest dla zwiedzających i rozciąga się z niej wspaniały widok na całe miasto i okolicę.

ethno-passion.blogspot.com

Tagi: Bolonia, Włochy, Due Torri przy Piazza Ravegnana, wakacje, podróż, wieża Asinelli.