Babia Góra z Mosornego Gronia

Wiele razy w życiu byłem już na Babiej Górze. To wspaniały widokowy masyw. Odwiedzałem go już o każdej porze roku, pewnie brakło by palców u rąk, żeby policzyć te wizyty na górze zwanej „Matką Niepogody”. Po drugiej stronie Przełęczy Lipnickiej, czyli popularnych Krowiarek leży równie widokowe Pasmo Policy. Właśnie tam ostatnią wędrówkę górską przed wyborem na papieża odbył Karol Wojtyła. Pasmo to jest oczywiście niższe od wielkiego sąsiada, ale zapewniam, że pięknych widoków także tam nie brakuje. Jednak do tej pory trafiłem tam tylko raz. Postanowiłem więc po ośmiu latach powrócić i odświeżyć wspomnienia z tych znanych miejsc. Wybrałem trochę inny wariant przejścia, dlatego głównie, żeby zobaczyć przepiękny wodospad na Mosornym Potoku.

Wodospad na Mosornym Potoku

Żeby dotrzeć do tego cuda przyrody wystarczy dojechać do Zawoi-Mosorne. Tam rozpoczyna się niebieski szlak na pasmo Policy, który biegnie blisko wodospadu. Do niego samego można też dojechać prawie na samo miejsce, wystarczy w przysiółku Mosorne jechać do samej góry drogi, aż zatrzyma nas zapora leśna. Idąc szlakiem należy zboczyć troszkę w dół do potoku, ale ten skręt jest dobrze oznaczony. Dla mnie to najpiękniejszy wodospad beskidzki, mający aż 10-metrów wysokości, położony w skalistym kanionie.  Każdy powinien go zobaczyć na własne oczy i ocenić jego urodę.

p1280194_1024_x_768
Mosorny Groń

Z towarzyszami wyprawy, tj. Renatą, Arkiem i Danielem ruszyliśmy dalej w górę w stronę Mosornego Gronia. Na południowo-zachodnim zboczu znajduje się Ośrodek Turystyczno-Narciarski Mosorny Groń z krzesełkową koleją linową wjeżdżającą z Zawoi Policznego. Wierzchołek jest punktem widokowym na Beskid Żywiecki z Babią Górą, Beskid Makowski oraz Tatry. Pogoda tej ostatniej niedzieli była rewelacyjna, można powiedzieć wręcz najcudowniejszy dzień tego roku. Dlatego widoki były tego dnia genialne. Z tego znanego zwłaszcza narciarzom punktu wspaniale widać przede wszystkim cały olbrzymi masyw Babiej Góry. Taterki mimo lekkiego zamglenia też były doskonale widoczne od wschodu do zachodu.