Jak często przytrafia Ci się rozmowa, którą możesz potem określić jako fascynująca lub inteligentna? Dająca do myślenia lub rozwijająca? Nawet ze zwykłej pogawędki możesz zrobić warte zapamiętania doświadczenie.

W tym artykule poznasz sztuczki, dzięki którym wniesiesz swoje umiejętności komunikacyjne na bardziej zaawansowany poziom. Dzięki temu będziesz mógł uczynić każdą rozmowę wyjątkową. Bez względu na to czy będzie to nieformalna pogawędka czy negocjacje lub rozmowy o biznesie.

Gdy jakiś czas temu byłem na szkoleniu trenerskim, podczas przerwy w wykładzie miałem okazję przeprowadzić krótką rozmowę z innym uczestnikiem szkolenia. Był to gość kilka lat starszy ode mnie. Nie miałem okazji wcześniej go lepiej poznać i spodziewałem się, że ta rozmowa to będzie typowa pogawędka w przerwie.

Jak bardzo się myliłem! Już od początku wymiany zdań miałem wrażenie, że to nie będzie zwykła rozmowa. Tematyka tego o czym mówiliśmy zeszła na rzeczy dla mnie niezwykle istotne, cały czas rzucając wyzwania mojemu myśleniu. Nie raz musiałem się chwilę zastanowić nad odpowiedzią, dochodząc do istotnych dla mnie wniosków. Ta solidna gimnastyka dla mojego sposobu myślenia spleciona z częstymi wybuchami śmiechu sprawiła, że ta rozmowa zapadła mi w pamięć na długi czas.

Później zacząłem się zastanawiać jak to się dzieje, że niektóre rozmowy są po prostu zwykłymi gadkami zapełniającymi czas, a inne potrafią być wyjątkowym doświadczeniem. Dokonując świadomej obserwacji podczas słuchania rozmów innych jak i testowania różnych opcji gdy sam byłem uczestnikiem konwersacji, zrozumiałem, że to jak będzie wyglądać dana rozmowa zależy w ogromnej większości ode mnie.

Mogę nadać jej ton, zmienić kierunek, zafascynować rozmówcę, zachęcić go do odpowiedzi na ciekawe pytania… Mogę zrobić całą masę rzeczy, stając się źródłem fascynujących konwersacji. A co najciekawsze, nie tyczy się tylko rozmów ze znajomymi czy przyjaciółmi – wyobraź sobie jakie ma to aplikacje w biznesie lub negocjacjach!

W tym artykule zebrałem dla Ciebie 11 według mnie najbardziej przydatnych sposobów na uczynienie rozmowy wyjątkową. Wszystkie są krótko opisane poniżej z przykładami oraz linkami do poszerzonych źródeł wiedzy na dany temat. Korzystaj, testuj i sprawdzaj efekty!

1. Zbuduj dobry raport

To jest absolutna podstawa – fundament skutecznej komunikacji. Dla osób, które nie znają pojęcia raportu – jest to tworzenie podświadomego kontaktu z drugą osobą, która dzięki temu ma wrażenie, że „nadajecie na tych samych falach”. Poprzez dopasowanie zarówno niewerbalnych aspektów przekazu (mowa ciała, głos, oddech) jak i tych werbalnych (doświadczenia, przekonania, wartości) możesz zbudować wyjątkową atmosferę zaufania podczas każdej rozmowy. Po dobrym dopasowaniu zaczynasz prowadzenie – sprawiając, że druga osoba podąża w kierunku który Ty nadasz.
Raport znacznie ułatwi Ci stosowanie każdego z kolejnych sposobów na wyjątkową rozmowę. Sam w sobie już czyni istotną różnicę. Aby dokładniej poznać proces raportu, przeczytaj ten artykuł: Jak zbudować głęboki raport.

2. Stosuj matryce wejścia

Poprzez odpowiednie rozpoczęcie swojej wypowiedzi możesz z góry zdefiniować sposób, w jaki będzie odebrana. Jeśli zaczniesz od „Stary, wczoraj przytrafiło mi się coś absolutnie niesamowitego”, to cała treść tego co powiesz później zostanie odebrana przez słuchacza jako coś niesamowitego. Gdybyś zamiast tego powiedział „Stary, wczoraj przytrafiło mi się coś niezwykle pouczającego”, to ta sama treść byłaby odebrana bardziej jako pouczająca niż niesamowita.
Jak jeszcze inaczej możesz z tego korzystać? Powiedz do kogoś: „Mam dla Ciebie ekstra propozycję!”, albo „Skup się, bo to co za chwilę Ci powiem naprawdę da Ci do myślenia”. Możliwości jest cała masa! Pamiętaj, matrycę wejścia dajesz zawsze na sam początek wypowiedzi na dany temat. W ten sposób zawsze masz pewność, że przekaz zostanie odebrany w sposób w jaki Ty to zdefiniowałeś.

3. Opowiadaj historie i przytaczaj metafory

Analogie to nie tyko świetne narzędzie w terapii, ale również bardzo przydatne w każdej rozmowie. Trafna historia lub metafora jest jak dobry klucz do umysłu drugiej osoby. Wystarczy, że rozmawiając na jakikolwiek temat zastanowisz się, jaka sytuacja z Twojego życia jest analogiczna do rzeczy, o której właśnie mowa.

Tagi: rozmowa, pogawędka, wyjątkowość, komunikacja.