Planując jakikolwiek wyjazd bardzo ważnym elementem jest zgromadzenie informacji praktycznych. Zawsze pojawia się mnóstwo pytań, a poszukiwanie odpowiedzi bywa czasochłonne i męczące. Z tego też powodu postanowiłam opublikować wpis dotyczący Hiszpanii, w którym podzielę się własnym doświadczeniem dotyczącym pobytu w tym pięknym kraju. Z pewnością lektura poniższych podpunktów rozwieje pewne wątpliwości, a co najistotniejsze pozwoli zaoszczędzić trochę cennego czasu.

1. Transport na Półwysep Iberyjski

Samolot. Najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Część tanich połączeń pomiędzy andaluzyjską Malagą a polskimi miastami jest sezonowa (kwiecień – październik). W zimie spokojnie możemy wykupić lot w inne rejony (Barcelona, Madryt).

Autobus.
Opcja dla osób cechujących się dużą dawką cierpliwości, bowiem czas przejazdu z Polski do Andaluzji trwa ok. 50 – 60 godzin.

Pociąg.
Podróż nieco krótsza ok. 33 – 46 godzin, jednak trzeba brać pod uwagę dużą ilość przesiadek.

Samochód. Decydując się na przemierzenie trasy we własnym zakresie trzeba pamiętać o płatnych autostradach. Czas, który musimy przeznaczyć na dotarcie do Andaluzji oscyluje w okolicy 30 godzin, w związku z tym niezbędny może okazać się nocleg po drodze.

2. Poruszanie się po Hiszpanii

Samolot. Warto rozważyć taką opcję przy zamiarze przemieszczania się np. z Barcelony do Sewilli. Oszczędność czasu i niejednokrotnie pieniędzy.

Autobus.
Ten rodzaj transportu dobrze funkcjonuje, jest tańszy niż kolej, dociera nawet do małych miejscowości i wiosek. Możemy wyróżnić autobusy poruszające się w obrębie jednego miasta oraz na dalszych dystansach. Aby odnaleźć interesujące nas połączenie, najlepiej wrzucić do wyszukiwarki zestawienie słów: autobus + nazwy miejscowości. Jednym z popularniejszych przewoźników (jednak nie jedynym) jest ALSA, warto zerknąć na stronę http://www.alsa.es/.

Pociągi. Infrastruktura kolejowa na terenie Hiszpanii jest dobrze rozwinięta. Obsługiwana przez firmę RENFE (Red Nacional de los Ferrocarriles Españoles). Bilety można zakupić z wyprzedzeniem, przez internet, na dworcu w kasie lub automacie. Sprzedaż zostaje zakończona na dziesięć minut przed odjazdem.

Koszt podróży zależy od rodzaju pociągu. Najdroższy jest AVE, który należy do klasy tzw. kolei dużych prędkości, który rozwija szybkość 300 km/h. Wszystkie przydatne informacje znajdziemy na stronie http://www.renfe.com/.

W celu obniżenia cen warto kupić bilet w dwie strony (ida y vuelta).

Al – Andalus
– ekskluzywny, zabytkowy pociąg na kółkach. Z jego pomocą możemy odbyć dwie podróże w jednym czasie: historyczną oraz geograficzną po Andaluzji. Niestety takie atrakcje stanowią bardzo kosztowną rozrywkę. Za darmo jednak możemy obejrzeć zdjęcia oraz film z jego wnętrza: http://www.renfe.com/trenesturisticos/index.html.

Samochód.
Świetna opcja dla kilkuosobowej grupy lub przy zwiedzaniu wielu miejsc w krótkim okresie czasu. Wypożyczalnie aut możemy bez problemu znaleźć w każdym większym mieście, często zlokalizowane w okolicy dworca. Uwaga: za korzystanie z części autostrad należy zapłacić.

Metro.
Ułatwia i przyspiesza poruszanie się po metropoliach. Przejrzyste rozrysowanie tras poszczególnych linii umożliwia sprawne zaplanowanie przemieszczania się.

Tagi: Andaluzja, Hiszpania, transport, podróż, praktyczne informacje, poradnik, zwiedzanie.