Lubię pisać o emocjach i myślach im towarzyszących, zwłaszcza tych wymagających głębszego wglądu w siebie. Spojrzenia z innej perspektywy, perspektywy, która dzięki pracy nad sobą pozwala dostrzec mnóstwo myśli i przekonań pojawiających się w mojej głowie.

Tym razem pokaże Ci 10 rzeczy, które powinieneś przestać sobie robić. W dwu-częściowym artykule dowiesz się np.: o tym dlaczego wiele z Twoich przekonań sprawia, że sabotujesz samego siebie, dlaczego nie warto kłamać oraz wielu innych prawdopodobnie bliskich Ci tematach. Sprawdź ile z nich pasuje do Ciebie, zastanów się nad powodem ich występowania, a po przeczytaniu artykułu pamiętaj by w komentarzu poniżej podzielić się swoimi przemyśleniami.

1. Przestań udawać kogoś kim nie jesteś

Kogokolwiek byś nie grał lub naśladował nigdy nie będziesz w 100% sobą. Widziałem to często będąc na studiach w grupkach „wzajemnej adoracji”. Zachwyt, sztuczne uśmiechy, nie do wytrzymania i tematów nie trzymające się kupy, pokazywały jak na dłoni, że „coś tu nie gra”. Tym bardziej zwracało to moją uwagę gdy w takie grono „wpadały” teoretycznie bliskie mi osoby. Zakładając maski udawali kogoś kim nie są tylko po to aby wkupić się w tłum i zyskać aprobatę, która dziś już nic nie znaczy.

Pamiętaj, największą radość z bycia sobą daje pełna akceptacja tego kim jesteś nawet jeśli nie każdy to rozumie. Zawsze powtarzam sobie: „jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził”. Takie podejście pomaga mi zrozumieć fakt, że nie muszę i nie chce być w kontaktach z kimś kto nie akceptuje mnie takim jaki jestem.

2. Przestań porównywać się do innych

Mogę śmiało powiedzieć, że dla wielu z nas porównywanie się do innych to coś naturalnego i oczywistego. Niczym wyssane z mlekiem matki prawidło towarzyszące nam do końca naszych dni. Niestety takie zachowania bardzo często wprowadzają nas w zły humor, złość czy zazdrość zwłaszcza gdy patrzymy na kogoś „lepszego” niż my. To wtedy bardzo często zaczynamy czuć się jak ktoś gorszy, osoba drugiej kategorii, która nie ma na nic wpływu, co przecież nie jest prawdą.

Widzieliście to zdjęcie gdzie ryba, słoń, małpa i jeszcze kilka innych zwierząt na jedną komendę miały wejść na drzewo? Nie każdy z nas stworzony jest do wszystkiego, świetnie opowiada o tym książka „Uchwycić żywioł” Ken’a Robinsona.

Tagi: być sobą, porównywać się, rozwój osobisty, udawać.