Szukałem prezentu – zabawki dla siedmiolatki. Przez długi czas nie miałem wątpliwości, nic ze sklepu się nie nadawało. Wpadła mi wreszcie w ręce gra, która sprawiła, że zacząłem się wahać: „Zostań top- modelką”. Dla mnie już sam tytuł brzmiał obrzydliwie – jakoś modelka kojarzy mi się z erotyzmem, a dziecko z kruchą, naiwną istotą, którą trzeba chronić. Obrazek z opakowania gry też był obleśny, jakby ktoś próbował narysować lalki Barbie w kilku różnych strojach i fryzurach. Paradoksalnie, ten obrazek kazał mi spojrzeć na sprawę z innej strony.

Rysunkowe modelki właściwie niczym nie różniły się od rysunkowych księżniczek, elfów i innych dziecięcych bohaterów, mających uosabiać ich marzenia. Czy dorośli powinni się w nie wtrącać, odbierać je dzieciom? Każdy potrzebuje marzeń! Od razu uświadomiłem sobie, że gra by się spodobała, bo w prosty sposób, choć tylko „na niby”, spełniałaby odwieczne marzenie dziewczynek- być piękną księżniczką, po którą na białym rumaku przyjedzie przystojny i odważny królewicz. Modelka przecież jest jak księżniczka: piękne stroje, przystojni i bogaci faceci, a wszystko za to, że się jest kim się jest. Nie wierzę, by dziecko było wstanie uzmysłowić sobie całą ciemną stronę bycia modelką: Intensywna praca, bezsenność, napięcie, pośpiech, nagość sprowadzona do zawodowego obowiązku, przedmiotowe traktowanie (ruchomy manekin, który zamiast stać na wystawie, spaceruje po wybiegu), maniacy seksualni równający modelki z prostytutkami, chorzy z zazdrości, natrętni wielbiciele (stalkerzy), etc..

Znowu ogarnął mnie krytycyzm, przypomniałem sobie kuzynkę, która w przeszłości przeszła przez anoreksję i do dziś płaci emocjonalne odsetki od tej choroby. Przypomniałem sobie też dziewczynę, którą poznałem jako 27-latkę, a która mimo wieku sugerującego dojrzałość, zupełnie nie ogarniała, czym jest seksapil – była przekonana, że można go zmierzyć i zależy od zbliżenia do magicznego ciągu wymiarów 58-88-58 (zdaje się, że wtedy taki był najbardziej „trendy”) i kilku innych mierzalnych parametrów. Ta dziewczyna, to jedna z ofiar kolorowych czasopism dla nastolatek i dyskusji z bywalczyniami dyskotek.

Tagi: top modelki, marzenia, dziewczynki, gra, uroda, kanon piękna, anoreksja.