Rainforest Guardian – Strażnik Lasów Deszczowych to nazwa drapacza chmur zaprojektowanego przez grupę chińskich architektów – Jie Huang, Jin Wei, Qiaowan Tang, Yiwei Yu i Zhe Hao. Konstrukcja ma mieć kształt zbliżony do kwiatu lotosu i „wyrastać” bezpośrednio z amazońskiej dżungli.

Dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi zajmować on będzie względnie niedużą powierzchnię a będzie przy tym zdolny gromadzić zapasy wody z deszczu, która następnie będzie podlegać procesowi filtracji i magazynowana w specjalnie opracowanych, gąbczastych „korzeniach”, które zwisać będą z górnej platformy budynku. Ich forma ma sprawiać, że cała konstrukcja nie będzie naruszać delikatnego ekosystemu dżungli, w razie potrzeby woda może być przechowywana bądź też przetransportowana do gleby podczas suszy.

Nie bez przyczyny budynek ten nazwano „strażnikiem”, jego zadaniem jest bowiem między innymi przeciwdziałanie pożarom lasów deszczowych. W razie potrzeby zmagazynowana woda może być przy pomocy specjalnych latających niewielkich robotów przetransportowana w miejsce wybuchu pożaru i użyta do gaszenia.

Tagi: Strażnik Lasów Deszczowych, drapacz chmur, amazońska dżungla.