Photoshop jest wykorzystywany głównie jako narzędzie do tworzenia grafiki rastrowej. Kojarzy się ona ze zdjęciami i kolażami obrazów. W tym tutorialu pokaże wam, jak prawidłowo posługiwać się narzędziami wektorowymi. Pozwalają one na tworzenie obrazów, które można powiększać bez utraty jakości.

Potęga plików wektorowych

Używanie takich narzędzi jak na przykład pióro na początku nie jest zbyt intuicyjne i wymaga nieco nauki. Warto poznać ich sekrety – wektory używane są także w programach takich jak Illustrator i programy do tworzenia grafiki 3d. Grafika wektorowa jest łatwa do edytowania i przenoszenia między programami. Takie elementy jak kształty oraz czcionki w Photoshopie (i nie tylko) powstają właśnie z kształtów wektorowych. Grafika tego typu jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie liczy się wielkość pliku oraz zachowanie jego jakości po powiększeniu. Ograniczeniem grafiki rastrowej jest sterylny wygląd plików oraz żmudne tworzenie obrazu. Wiele z grafik tego typu jest uatrakcyjnianych plikami rastrowymi.

Jak zmienić obrazek JPG na wektor?

Działanie wektorów opiera się na krzywych Beziera, o których warto poczytać na przykład na Wikipedii. Krzywa składa się z kilku elementów, które pozwalają na jej proste edytowanie. Po nabraniu wprawy w rysowaniu za pomocą wektorów stanie się to dla ciebie naturalne. Poniżej garść porad, dotyczących pracy ze ścieżkami.

- Pamiętaj o tym, by tworzyć każdą ścieżkę wektorową na nowej warstwie, co znacznie ułatwi ci pracę.
- Postaraj się podzielić rysunek na elementy o prostszym kształcie, dzięki czemu unikniesz długiego edytowania jednej ścieżki i zyskasz większą swobodę, oraz możliwość przenoszenia całej ścieżki.
- Tworząc obraz zacznij od największych elementów i ustalenia kompozycji, a następnie przejdź do coraz bardziej skomplikowanych szczegółów. Nie zaczynaj od razu pracować ze szczegółami, gdyż jeśli cała kompozycja nie będzie odpowiednia, stracisz mnóstwo czasu na zaczynaniu od nowa.

Tagi: grafika wektorowa, Photoshop.