Warszawa, 1 marca 1912 r., godz. 13.00 – w Wielkiej Sali Ratuszowej rozpoczyna się ceremonia otwarcia ogólnopolskiej wystawy fotografii „Krajobraz Polski”. Otwarcia dokonała znana wówczas malarka-pejzażystka Zofia Stankiewiczówna. W ciągu miesiąca trwania wystawy zwiedziło ją prawie 20 tys. osób. Wydarzenie to znalazło szeroki oddźwięk w prasie Królestwa Polskiego oraz Galicji.

Goście przybyli do Warszawy mogli obejrzeć 1061 fotografii. Zdjęcia prezentowane były w 21 grupach. Obecnych było 40 wystawców indywidualnych, 3 towarzystwa i 3 firmy fotograficzne, w tym firma Stanisława Szalay’a, która zaprezentowała m.in. 45 fotografii na szkle. Kim był Stanisław Szalay?

Urodził się w 1867 r. Jego rodzina pochodziła z Węgier. Ojciec – Adam był lekarzem i aptekarzem, uczestnikiem powstania listopadowego, matka – Teofila pochodziła z rodu Krzeczyńskich. Brat Stanisława – Stefan, zrobił karierę w dyplomacji rosyjskiej. Pracował w poselstwie carskim w Kopenhadze. Po wojnie pracował w służbach dyplomatycznych odrodzonej Polski jako pracownik konsulatów RP w Kopenhadze, Berlinie, Harbinie i Bukareszcie.

Żoną Stanisława Szalay’a była siostra Marii Skłodowskiej-Curie – Helena (1866-1961). Była nauczycielką, wizytatorką warszawskich szkół i znaną działaczką oświatową. Z małżeństwa Stanisława z Heleną urodziła się córka Hanna (1897-1938) – późniejsza tłumaczka języka francuskiego i żona Adolfa Szyllera.

Stanisław Szalay był znanym fotografikiem i teoretykiem fotografii. W 1898 r. razem z Jadwigą Golcz założył w Warszawie spółkę pod nazwą „Golcz i Szalay” zajmującą się handlem materiałami i przyborami do fotografii. Spółka istniała do 1905 r. Sklep-poradnia dla fotoamatorów prowadzony przez Szalay’a i Golcz mieścił się przy ulicy Erewańskiej 3 (obecnie ulica Kredytowa). Było to miejsce, gdzie spotykali się i wymieniali doświadczeniami pierwsi amatorzy fotografii.

Tagi: Stanisław Szalay, fotograf, Helena Skłodowska, Warszawa, Wielka Sala Ratuszowa, „Krajobraz Polski”.