CorelDraw Graphics Suite, czyli w wolnym tłumaczeniu oprogramowanie postrzegane jako garnitur grafika daje nam grafikom nieskończone możliwości projektowania. Aplikacja jest dość tania, bo swojego Corel’a kupiłem za 600zł i miałem dodatkowo dołączony do niego tablet graficzny, także w porównaniu do innych oprogramowań z tej dziedziny Corel jest dość tani.

Czym tak naprawdę jest to narzędzie oraz co różni go od wcześniejszych programów graficznych, które opisywaliśmy na naszym forum PSDtube? CorelDraw opiera się na grafice wektorowej. Grafika wektorowa jest to rodzaj grafiki skalarnej, czyli najprościej mówiąc działa na zasadzie krzywych wektorowych i jest jak Kleopatra ze starożytnego Egiptu – wiecznie piękna. Bez względu na powiększenie naszego dzieła, nie tracimy na jakości, jak to bywa przy grafice rastralnej. Ale o tym już było we wcześniejszych wpisach moich kolegów redaktorów na tym forum. Jak pisał Kamil Naja, Adobe Photoshop również posiada możliwości implementacji elementów graficznych jako grafika wektorowa. Przykładowo są to czcionki, obiekty inteligentne. No tak, ale czym jest w końcu ta grafika wektorowa? – zapytają przyszli, młodzi graficy komputerowi.

Grafika wektorowa to zbiór punktów połączonych w krzywe. Krzywymi mogą być linie, koła, kwadraty itp. Elementy te nigdy nie stracą na jakości przy wydruku, czy cyfrowych powiększeniach, ponieważ opierają się zawsze na tych samych podstawach matematycznych, zwrotach, wielkościach.

Przed Wami CorelDraw

Wspomniane narzędzie CorelDraw jest zupełnie czymś innym niż Adobe Photoshop. Te dwa narzędzia nie powinny być nigdy porównywane, ponieważ nie dość, że każde jest z innej beczki, to wzajemnie się uzupełniają, co postaram się udowodnić w moich dalszych wpisach. CorelDraw opiera się na pracy z krzywymi. Głównie operujemy krzywymi Beziera, które mieliśmy przyjemność napotkać podczas pracy np.: przy rysowaniu ścieżek z narzędziem pióro w Adobe Photoshop.

Krzywe w CorelDraw

Krzywe możemy tworzyć za pomocą wielu narzędzi dostępnych w programie. Począwszy od rysunku odręcznego, środków artystycznych, prostokąta, koła, po wspomniane krzywe Beziera. Krzywe to moc. Widziałem niektóre prace artystów grafików, którzy za pomocą krzywych byli w stanie praktycznie malować portrety, przerysowywać grafikę rastrową (zdjęcie) na krzywe. Dlatego większość projektów do druku, takich jak ulotki, katalogi, wizytówki, loga itp. projektuje się za pomocą CorelDraw – w krzywych.

Tagi: CorelDraw, Adobe Photoshop, krzywe, wektory, grafika.