Nagrody, te kojarzone z życiem codziennym, przywołują całkiem miłe wspomnienia. Kiedy nagradza cię twój szef, ty czujesz, że twoja praca została doceniona, wyróżnieniem dla pilnego ucznia jest pasek na świadectwie itd. Czy wiesz, że każdego dnia „nagradza” cię również twój własny organizm, a ściślej mówiąc mózg? Każdy z nas posiada tzw. mózgowy układ nagrody, nazywany układem mezolimbicznym.

O co chodzi z tą „nagrodą”?

Istnieje szereg czynności, które powinniśmy wykonywać by przetrwać. Zaliczamy do nich jedzenie, picie, reakcje seksualne itd. To wszystko jest niezbędne, aby zagwarantować przetrwanie całej populacji. Takie reakcje należą do sfery popędowo-emocjonalnej, a spełnienie każdej z nich jest aprobowane przez nasz organizm w mózgowym układzie nagrody, w którym to, np. po zjedzeniu dobrego obiadu wytwarza się subiektywne odczucie przyjemności. Twój układ mezolimbiczny nagradza cię za wykonanie niezbędnej czynności.

Układ nagrody odkryto w latach pięćdziesiątych XX wieku właściwie przez przypadek. Para naukowców przeprowadzała eksperymenty drażnienia tworu siatkowatego. Spodziewali się, że szczury w obliczu stymulacji elektrycznej tej struktury rzucą się do ucieczki. Stało się jednak inaczej, ponieważ badacze przez pomyłkę nie umieścili elektrody w tworze siatkowatym. Przypadkiem dokonali stymulacji przegrody, która jest jedną ze struktur mózgowego układu nagrody. W efekcie szczury nigdzie nie uciekały, przeciwnie, były całkowicie z tego zabiegu zadowolone.

Tagi: układ mezolimbiczny, nagroda, organizm, przyjemność.