Witam Was! Tym razem nieco omówię temat związany z pojęciem netto oraz brutto. W Polsce ciągle bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak naprawdę wygląda ich wartość netto. Wynika to przede wszystkim z tego, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego co tak naprawdę posiada.

Wartość netto może być nieco problematyczna w liczeniu, z racji tego, że zapewne nie jedna osoba ma jakieś zobowiązania finansowe, a może nawet zadłużenia. Nawet wiele osób, które posiadają duży majątek wcale nie muszą posiadać wysokiej wartości netto. Według ostatnich badań Polacy na tle innych narodów wypadają bardzo słabo jeżeli chodzi o posiadany majątek netto. Średni majątek Polaka szacuje się na poziomie 20,8 tysięcy dolarów. W porównaniu z innymi państwami Europy wypadamy bardzo słabo. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo Wschodniej nie wypadamy zbytnio dobrze, ponieważ przed nami znajdują się Słoweńcy z majątkiem na poziomie 52 tysięcy dolarów, Czesi z 36,2 tysiącami, Węgrzy z 22,7 tysiącami, Słowacy z 21,6 tysiącami oraz Chorwaci z 21,1 tysiącami złotych. Patrząc na te zestawienie łatwo sobie zdać sprawę, że wartość netto przeciętnego Polaka nie wygląda zbyt dobrze.

Jak policzyć swoją wartość netto?

Jeżeli zależy Wam na tym, aby policzyć swoją wartość netto to musicie przede wszystkim skupić się na wszystkich składnikach swojego majątku, a następnie odjąć wszystkie zobowiązania, które się posiada. W skład majątku powinny zaliczać się wszystkie nieruchomości, ruchomości, ziemia, oszczędności, wszelkiej maści środki na rachunkach rozliczeniowych, czy inwestycyjnych. Dodatkowo można tutaj wliczyć również pożyczki udzielone osobom trzecim, posiadane waluty, czy metale szlachetne. Najprościej mówiąc majątek to wszystko co można sprzedać oraz te elementy, których szacunkowa wartość może zostać określona. Aby policzyć wartość netto trzeba również dodać wszystkie zobowiązania, które posiada się względem jakiś instytucji, albo innych ludzi. Na wasze zobowiązania mogą składać się chociażby wasze co miesięczne wydatki, kredyty, które muszą zostać spłacone oraz wszystkie wydatki, które musicie w tym momencie uiścić. Dlatego też obliczanie wartości netto może być robione tak naprawdę tylko z perspektywy czasu, czyli np. pod koniec miesiąca można podliczyć swoją wartość netto, poprzedniego miesiąca. Jeżeli posiadacie np. zobowiązania finansowe na poziomie 100 tysięcy, bo np. wzięliście kredyt na mieszkanie, a nie posiadacie żadnych oszczędności oraz wartość rynkowa mieszkania jest niższa od kredytu, który wzięliście to w takim przypadku Wasza wartość netto będzie zdecydowanie poniżej zera. W Polsce tego typu sytuacje zdarzają się bardzo często, przeważnie wśród osób, które są bardzo młode.

Tagi: netto, brutto, majątek, jak policzyć wartość netto, finanse statystycznego Polaka.