Czy zastanawialiście się jak wygląda życie ludzi zajmujących się gospodarką odpadami w tzw. krajach trzeciego świata? Co prawda są to ścieki a główną postacią jest szambonurek z Bombaju. Mimo to materiał jest bardzo poruszający i warty obejrzenia.

Miasto Bombaj produkuje każdego dnia tyle odpadów, że jest w stanie zapełnić 4.500 olimpijskich basenów. Pomimo wielu modernizacji i udogodnień kanalizacja w Indiach oraz między innymi właśnie w Bombaju jest nadal przestarzała.

Moim zdaniem by zrozumieć film w pełni należy spojrzeć na niego dużo szerzej niż jest on nam przedstawiony. Trzeba zdać sobie sprawę kim są ludzie występujący w filmie, jaka jest ich kultura oraz na czym polegają zasady panujące w społeczeństwie. Chociaż film pokazujący życie i pracę osób udrażniających kanalizację miejską może chwytać za serce. To warto zdać sobie sprawę z tego w jakich warunkach kulturowych indyjscy czy tak jak na filmie bombajscy szambonurcy się znajdują. Warto chociaż zerknąć na takie rzeczy jak karma, reinkarnacja czy kasta. Te pojęcia to w zasadzie wręcz filozofia i można by im poświęcić osobne wpisy a nawet całe serie. Oczywiście nie można generalizować. Kwestia kulturowa czy nawet odnosząca się do religijności społeczeństwa pewnie wygląda tak jak i u nas. Są bardziej i mniej wierzący.

Zdarzają się jednak przypadki, że podział kastowy jest tak ściśle przestrzegany, w Bombaju oraz w Indiach w ogóle, że osoby wyżej postawione w społeczeństwie nie mogą dotknąć lub nawet zbliżyć się do osób z niższych kast. Podobno grozi to degradacją w hierarchii społecznej. Dzieci żebraków czy ogólnie mówiąc ludzi biednych, nie mają prawa przebywać w jednej klasie z dziećmi z bogatych domów.

Film dostępny po przejściu na bloga.

Tagi: Bombaj, szambonurek, ścieki, kanalizacja.