,,Powinno się czytać dziecku co najmniej 20 minut dziennie’’ – alarmują psychologowie, twierdząc, że dzięki temu mały człowiek lepiej się rozwija, ma większy zasób słownictwa i lepszą pamięć. Czytamy więc najchętniej bajki i to te ,,wypróbowane’’: o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, Czerwonym Kapturku, Kopciuszku itd. Dzisiejsze dzieci mają ogromny wybór: można im bajki poczytać, dać do pooglądania, odtworzyć z kasety video lub magnetofonowej, można wreszcie włączyć telewizor na odpowiedni kanał. Bajki uczą – a przynajmniej powinny – wrażliwości i odróżniania dobra od zła.

Mnie wpadły w ręce bajki sprzed… 50 lat, zamieszczane w popularnych wówczas ,,Świerszczykach’’ i ,,Płomyczkach’’. Wychowywało się na nich pokolenie moich rodziców, cioć i wujków. Biorę pierwszy z brzegu numer i co widzę na drugiej stronie? Portret pana z siwą brodą – i nie jest to bynajmniej św. Mikołaj… Obok zdjęcia przypomnienie: ,,70 lat temu zmarł w Londynie Karol Marks. Jeśli obecnie wszystkie dzieci w kraju mogą chodzić do szkoły, jeśli bawią się w pięknych, słonecznych przedszkolach, to w dużej mierze jest to zasługą Karola Marksa. Również kiedy słuchają o tym, jak w Związku Radzieckim ludzie zmieniają bieg wielkich rzek, jak pustynie zmieniają się w kwitnące ogrody, trzeba pomyśleć o Karolu Marksie.’’. I zapewnienie: ,,Gdy będziecie starsi, poznacie piękne i wielkie myśli Marksa, zawarte w książce pt. ,,Manifest Komunistyczny’’.

Dalej czytam wzruszającą legendę syberyjskiego ludu Ewenków ,,O dwóch orłach’’. Podanie głosi, jak to przed laty Ewenkowie byli bardzo nieszczęśliwi, gdyż nad ich ziemią pojawił się wielki dwugłowy sęp, który zabierał całe bogactwo dla siebie. Ewenkowie poprosili o pomoc Górę – Olbrzyma. Góra odrzekła: ,,Ja nie mogę wam pomóc, ale w mojej pieczarze gnieżdżą się dwa młode orlątka. Jak tylko podrosną, przepędzą rabusia’’. Potem następuje opis walki toczonej przez dorosłe już orły z sępem. Orły oczywiście wygrywają, a Ewenkowie rozpoczynają nowe, szczęśliwe życie.

Bajka kończy się puentą: ,,Zapytacie może dzieci: któż to taki owe potężne orły? Znają je dobrze Ewenkowie. Nie zapomną o nich nigdy.

Orły te – to Lenin i Stalin’’.