Wszyscy o nim mówią, bo ciągle i wszędzie mamy z nim styczność: w domu, szkole, pracy, czy nawet podczas rodzinnych i rzekomo przyjemnych świąt, pojawia się nagle i z dużą siłą, teoretycznie zawsze powinien nas do czegoś mobilizować, do nauki, koncentracji, czy ucieczki.

Kiedyś zetknęłam się z ciekawym i w gruncie rzeczy śmiesznym (o ile to może w ogóle być śmieszne) wykładem na temat stresu i depresji. Bardzo wesoła kobieta opowiadała o tym, dlaczego jej zdaniem tak wiele osób ma w dzisiejszych czasach problemy emocjonalne. Przecież pierwotnie, dawno temu, za czasów epoki kamienia łupanego, kiedy człowiek biegał z dzidą po sawannie i polował na zwierzaki, ten stres, czyli nagły przypływ hormonów mobilizujących, adrenalina, kortyzol itd. zazwyczaj ratował mu życie. Skłaniał do ucieczki. W momencie znalezienia się naszego przodka w bezpiecznym miejscu po prostu mijał. Jednak trudno sobie wyobrazić, że w czasie stresu związanego z pierwszą wizytą teściowej, czy podczas połowy rozmowy kwalifikacyjnej po prostu uciekniemy, a mniej więcej tego oczekuje nasz organizm, który nie jest dostosowany do obecnego trybu życia.

Doktor Thomas H. Holmes stworzył 1970 roku listę stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Co ciekawe, spora ich część powszechnie kojarzy nam się z pozytywnymi emocjami, m.in. Boże Narodzenie czy małżeństwo. Dodatkowo każdemu z wydarzeń przypisał siłę tego stresu, zaczynając od tego najbardziej stresującego (śmierć współmałżonka) do tego najmniej (małe naruszenie prawa).

Każdy czynnik wywołujący u Ciebie stres to tzw. stresor. Liczba w nawiasie sugeruje statystyczną siłę stresu. Holmes uważał, że u niektórych ludzi, którzy przeżyją sytuacje stresowe o sile 300 punktów w ciągu dwóch lat, mogą rozwinąć się choroby psychiczne.

1. Śmierć współmałżonka (100)
2. Rozwód (73)
3. Separacja małżeńska (65)
4. Pobyt w więzieniu (63)
5. Śmierć bliskiego członka rodziny (63)
6. Zranienie ciała lub choroba (53)
7. Zawarcie małżeństwa (50)
8. Zwolnienie z pracy (47)
9. Pogodzenie się ze skłóconym współmałżonkiem (45)
10. Przejście na rentę lub emeryturę (45)
11. Choroba w rodzinie (44)
12. Ciąża (40)