Poradnik omawiający reguły i zasady perfekcyjnych wydruków fotografii w domowych warunkach. Postarałem się omówić kilka podstawowych zasad i szczegółowo przedstawić panel drukowania w programie Photoshop. Wbrew pozorom nie jest to sprawa oczywista, a wielu użytkowników (nie tylko tych początkujących) popełnia podczas drukowania wiele prostych błędów.

Parametry drukarki istotnie mają znaczący wpływ na ostateczną jakość naszego wydruku, przestrzegając jednak kilku prostych zasad możemy wycisnąć z naszego domowego sprzętu to co „dała fabryka”. Każdy miłośnik fotografii wie jak wiele czasu i pracy wymaga selekcja i dopieszczenie odpowiednich ujęć. Co jeśli kolory na wydruku nie odpowiadają tym prezentowanym na ekranie, szczegóły są nieostre, a zakres tonalny nie jest prawidłowo odwzorowany? Trudy naszej pracy mogą pójść na marne i możemy poczuć się nieco rozczarowani wydrukiem naszej fotografii.

Wybierając „na ślepo” ustawienia drukowania możemy zmarnować sporo tuszu/tonera oraz papieru…a przede wszystkim możemy stracić nieco nerwów zanim trafimy na ten właściwy. Dlatego też postanowiłem przybliżyć Wam wbrew pozorom nieskomplikowany panel drukowania programu Photoshop oraz przedstawić zasady dobrego drukowania.
Kalibracja sprzętu

Kalibracja sprzętu jest rzeczą, o którą musimy zadbać na samym początku. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każde urządzenie, które przechwytuje i wyświetla czy drukuje obraz opisuje kolory na swój sposób.

Perspektywa kalibracji monitora oraz drukarki wydaje się dla niektórych użytkowników trochę przerażająca…w rzeczywistości jednak nie jest to żadnym problemem, nie powinno również zająć Wam to sporo czasu. Z pomocą przychodzą specjalne aplikacje, które znacząco usprawniają i upraszczają ten proces.
Kalibracja monitora

Wiele modeli monitorów posiada „wbudowane” profile ustawień, często dostosowane do różnych zastosowań. Najczęściej dostęp do domyślnych profili monitora uzyskujemy z poziomu menu, rzadziej wybór ten odbywa się za pośrednictwem dołączonego przez producenta oprogramowania.

Przed przystąpieniem do kalibracji monitora powinniśmy zadbać o możliwie naturalne oświetlenie pomieszczenia, najprościej jest odsłonić żaluzje lub rolety zapewniając jak największy dostęp światła naturalnego. Oczywiście niewskazane jest, aby światło padało bezpośrednio na ekran monitora. Jeżeli oświetlenie sztuczne jest jedynym, z którego możemy skorzystać warto zadbać o odpowiednie zbilansowanie” temperatury” światła sztucznego. Nie może być ono zbyt ciepłe oraz zbyt zimne. Bilans żarówek o świetle ciepłym oraz tych emitujących światło zimne powinien być zrównoważony. Daje to najbardziej zbliżony do światła naturalnego efekt.

Równie ważne (zwłaszcza w przypadku starszych monitorów CRT) jest zadbanie o odpowiednie „nagrzanie” kineskopu. Również w przypadku kalibracji monitorów LCD lub LED zaleca się odczekać kilkanaście minut po włączeniu monitora. Pozwoli to również naszemu wzrokowi nieco przyzwyczaić się do wyświetlanego na ekranie obrazu.

Tagi: druk, drukarka, monitor, Photoshop.