Tym razem postaram się Wam przedstawić efektowny sposób na nadanie Waszym fotografiom efektu rysunkowej stylizacji. Efekt końcowy prezentuje się efektownie, a cały proces edycji wcale nie jest skomplikowany. Myślę, że tutorial powinien być przystępny nawet dla początkujących użytkowników Photoshop. Zapraszam serdecznie do zapoznania z przygotowanym przeze mnie poradnikiem!

Zanim zaczniemy naszą pracę, warto zaopatrzyć nasz warsztat w kilka użytecznych tekstur (przydadzą się z pewnością nie tylko w przypadku pracy nad tym akurat efektem). Podczas pracy wykorzystamy ponadto filtry wbudowane w Photoshop. Nie musicie trzymać się sztywno określonych przeze mnie parametrów i poszczególnych, ustalonych wartości… wręcz przeciwnie! Zalecam eksperymentowanie w tym zakresie, ponieważ dla różnych zdjęć niekiedy będziemy potrzebowali małej korekty wartości, aby osiągnąć zadowalający efekt.

Materiały:

Paper Texture Pack – Ciekawa paczka 10-ciu papierowych tekstów wysokiej jakości,

15 Pencil Brushes – Zestaw „ołówkowych” pędzli,

Portretowe zdjęcie – Portret kobiety, udostępniony dzięki uprzejmości firmy fotolia. © vgstudio.

Krok 1

Ustalamy wymiary naszej pracy właściwie według uznania. Ja ustaliłem rozmiar mojego „płótna” na 1024 x 768 px. Najważniejsze, aby wybrany przez Was wymiar był proporcjonalny w stosunku do wybranej fotografii. Tworzymy nową warstwę, w którą wstawiamy zdjęcie, które będziemy przekształcać. Dla lepszej organizacji pracy zalecam przypisanie naszej nowo-utworzonej warstwie wybranej nazwy. Ja nazwałem ją „portret”, jest to oczywiście bez znaczenia i poprawia jedynie wygodę i komfort pracy (postaram się poświęcić w niedalekiej przyszłości artykuł w całości poświęcony temu zagadnieniu).