Dzisiaj trochę faktów i mitów na temat odpadów i recyklingu. Ostatnio kilku znajomych zadało mi pytania, na które było zbyt późno by odpowiadać, bo muzyka na imprezie była zbyt głośna lub inne czynniki zakłócały komunikację. Przekrzykiwanie się nie miało większego sensu. Dla tego odpowiem tutaj:). Być może niektóre z odpowiedzi są dla Was oczywiste, być może niektóre okażą się zaskakujące. Tak czy owak przekonajcie się sami ile tak naprawdę wiecie o odpadach.

Recykling odpadów – mity i fakty, fakty i mity

Mit : Słoiki… słowo najczęściej wypowiadane w Warszawie. Zarówno przez tych rodowitych, oraz tych nieco mniej, a nawet wcale. Wiele się również mówi o tym, że segregując słoiki oraz opakowania szklane należy dokładnie pozrywać wszelkie etykiety.

Fakt : Nie koniecznie. Odpady szklane poddawane są podczas ich zagospodarowania (recyklingu, odzysku itp.) procesom termicznym, w których etykiety są usuwane. Oczywiście, mowa tutaj o zakładach specjalistycznych.

Mit : Należy wyrzucać plastikowe zakrętki oraz butelki do osobnych pojemników.

Fakt : Nie ma takiego obowiązku. Jedyne co trzeba zrobić to:
1. Odkręcić butelkę
2. Zgnieść ją
3. Zakręcić
W ten sposób oszczędza się miejsce w pojemniku na odpady, a później w śmieciarce. Oczywiście plastikowe zakrętki można oddać odpowiednim fundacjom. W ten sposób wspomożemy potrzebujących.

Tagi: recykling, opdady, segregacja, fakty, mity.